Légmell: hogyan kezeljük ezt az életveszélyes állapotot?

A légmell akár a tüdő összeesését is okozhatja, ezért sürgős orvosi beavatkozást igényel. Mutatjuk, mikor gyanakodj erre, illetve hogyan kezelhető a probléma.

„A légmell (pneumothorax) olyan állapot, amikor levegő kerül a mellhártya üregeibe, ami a tüdő összeesését okozhatja. Ez a betegség sürgős orvosi beavatkozást igényel, mivel súlyos esetekben életveszélyes lehet! A korai felismerés és a pontos diagnózis kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez – olvasható az Újbuda Medical Center ismertetőjében.

kisfiú köhög
A légmell akár a tüdő összeesését is okozhatja, ezért sürgős orvosi beavatkozást igényel. Fotó: Getty Images

Légmellre figyelmeztető tünetek

Mivel a mellkasfal és a tüdő közötti mellhártyaüregbe került levegő okozta nyomás akadályozza a normál tüdőfunkciókat, légzési nehézségek és egyéb panaszok is kialakulhatnak. A légmellre figyelmeztető tünetek az alábbiak lehetnek:

  • hirtelen fellépő, szúró jellegű mellkasi fájdalom,
  • nehézlégzés,
  • kapkodó légzés, különösen fizikai terhelés vagy mély légzés során,
  • szapora szívverés,
  • Szédülés vagy ájulásérzés,
  • felszínes légzés (a fájdalom elkerülése érdekében),
  • oxigénhiányos állapot: ajkak és körmök elkékülése.

A légmell kezelési módjai

A légmell kezelésére több módszer is elérhető. A megfelelő terápiát a szakorvos a betegség súlyosságától, típusától és a beteg általános állapotától függően választja meg. A fő cél a mellhártyaüregbe szorul levegő eltávolítása, és a normál tüdőfunkciók mielőbbi visszaállítása. Az alábbi kezelési módok közül lehet választani:

  • tüneti kezelés és oxigénterápia;
  • tűaspiráció (amikor egy steril tű segítségével kiszívják a felesleges levegőt);
  • mellkasi drenázs (amikor egy csövet helyeznek a mellhártyaüregbe, és azzal folyamatosan elvezetik a levegőt);
  • légmellműtét (amikor eltávolítják vagy elzárják a sérült tüdőszövetet, mellhártya összetapasztásával pedig megelőzik a kiújulást).

Életveszélyes állapotra utalhatnak ezek a tünetek
A légmell egy igen veszélyes állapot. Következtében keringési és légzési elégtelenség is felléphet, amely sürgős orvosi beavatkozást igényel. Mutatjuk, milyen panaszok esetén foghatsz gyanút.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +21 °C
Minimum: +11 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap. Délelőtt főként a Dunántúlon, majd egyre keletebbre - összességében több helyen - fordulhat elő zápor, zivatar, amelyeket elsősorban felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon megélénkül az északias szél, de a zivatarok környezetében átmenetileg erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 26 fok között alakul, de a Nyugat-Dunántúlon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Egy sekély hideg örvény alakítja időjárásunkat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra