Vírusnaptár: mikor mi fertőz leginkább?

Nemcsak az influenza szezonális, de számos más betegség veszélye is megnő az év bizonyos hónapjaiban. Íme a legismertebbek ezek közül!

A tél közepétől tavasz elejéig tartó influenzajárvány már-már menetrendszerűen érkezik, így a patikák és háziorvosok is fel tudnak készülni rá időben. Azonban nem az influenzavírus az egyetlen, amely az év adott szakaszában csap le: a legújabb kutatás 31 betegséget gyűjtött össze, amely a legnagyobb arányban mindig ugyanazokban a hónapokban fertőz.

Árulkodó jelek: vírusos vagy bakteriális a fertőzés? A leggyakoribb fertőző betegségeket, például a náthát, torokfájást, megfázást egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek nagyon hasonlóak lehetnek, de más kezeléseket igényelnek. Hogyan különböztethetjük meg ezeket? Kattintson a válaszért!

A nyári hónapokban például a gonorrhoea, a genitális herpesz és a szifilisz esetszáma emelkedik meg a kutatás szerint, míg a bárányhimlő például a tavaszi időszakban szedi a legtöbb áldozatát. A betegségek terjedésében az időjárás és a hőmérséklet változásain túl bizonyos társadalmi hatásoknak (iskolakezdésnek, munkaszüneti napoknak) is szerepük van.

Ilyenkor támad a legtöbb kórokozó

A Columbia Mailman School of Public Health kutatói a leggyakoribb fertőző betegségeket gyűjtötték össze, majd a kórházak adataiból próbálták kikövetkeztetni, hogy mely időszakban jelentik azok a legnagyobb veszélyt. Az időjárás és az átlaghőmérséklet érthető módon jelentős hatással van bizonyos kórokozók terjedésére.

Az influenza és a tüdőgyulladás télen, míg a Lyme-kór nyáron a veszélyesebb
Az influenza és atüdőgyulladástélen, míg a Lyme-kór nyáron a veszélyesebb

A nyári hónapokban aktívabbak a különböző kórokozókat terjesztő rovarok (szúnyogok, kullancsok), ami miatt a Lyme-kór előfordulása is gyakoribb. Ebben az időszakban ugyanakkor a nemi vágy is jobban fellángol a megszokottnál, ami a nemi úton terjedő betegségeknek is kedvez. Ezzel szemben például az influenza vírusa sokkal jobban fertőz a hideg téli hónapokban. Az év bizonyos szakaszaiban hormonális működésünk is megváltozhat, ami szintén befolyásolja a fogékonyságunkat bizonyos betegségekre.

Betegségkalendárium

A fentieket összegezve a kutatók egy naptárban is összefoglalták, hogy néhány gyakori betegség az év melyik hónapjában fordul elő a legnagyobb számban.

  • Január: tüdőgyulladás
  • Február: rotavírus
  • Március: nemi szervi herpesz
  • Április: szalmonella
  • Május: bárányhimlő
  • Június: gümőkór
  • Július: gonorrhea
  • Augusztus: Lyme-kór
  • Szeptember: kanyaró
  • Október: szamárköhögés
  • November: kanyaró
  • December: influenza

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +10 °C

Dél, délnyugat felől felszakadozik a felhőzet, kisüt a nap, de erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és többfelé, akár több hullámban számíthatunk záporokra, zivatarokra. Északkeleten maradhat legtovább zárt a felhőzet, ott délutánig eső is valószínű. Estefelé határozottan csökken a felhőzet és a csapadékhajlam. A déli, délnyugati szelet élénk lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is valószínűek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 22 fok között alakul, a tartósabban csapadékos tájakon számíthatunk az alacsonyabb értékekre. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra