Megfázás vagy allergia? Így derülhet ki

A megfázásnak és allergiának hasonló tünetei vannak, ilyen a köhögés, tüsszögés és az orrdugulás. Emiatt néha még az orvosoknak is nehéz a helyes diagnózis felállítása.

Egy teszttel az esetek többségében különbséget tehetünk a megfázás és az allergia között. Csupán hét kérdésre kell válaszolnunk.

1. Folyik-e az orrunk?

Az orrfolyás közös tünete a megfázásnak és allergiának, s nehéz megmondani, hogy melyik a kiváltó ok. De a váladék színét, állagát és változását vizsgálva betekintést kaphatunk, hogy mi folyik valójában belül.

Az allergiának és a megfázásnak hasonló tünetei vannak
Az allergiának és a megfázásnak hasonló tünetei vannak.

Az allergia és a meghűlés korai szakasza általában vékony, vízszerű váladék termelésével jár, de ha megvastagszik és sárgásra vagy zöldesre színeződik, az már légúti fertőzésre utal. A szint a szervezet védelmében dolgozó neutrofil fehérvérsejtek okozzák, amelyekben nagy mennyiségben tartalmaznak egy zöldes színű enzimet.

Tíz tipp megfázás esetére Köhög, tüsszög, folyik az orra, borzong, fáj a feje és rémesen érzi magát? Néhány tippet gyűjtöttünk össze , hogy átsegítsük a megfázás, a nátha kellemetlenségein.

2. Viszket-e a szemünk?

Ha annyira viszket a szem, hogy képtelenség abbahagyni a dörzsölését, sőt a viszketés az orrban, a torokban, sőt a fülben is érezhető, joggal gyanakodhatunk az allergiára. Azonban ez nem minden esetben egyértelmű. A viszkető, irritált szemek vírusos kötőhártya-gyulladást is jelezhetnek, amely kapcsolatban állhat egy közönséges megfázással is. Megfelelő kezeléssel a tüneteknek két hét alatt el kell múlniuk, de a vizsgálathoz és a megfelelő gyógyszer kiválasztásához először a legjobb orvoshoz fordulni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

3. Érzünk-e fájdalmat?

Érdemes végiggondolni, hogy a fájdalom hol van, és mekkora kiterjedésű. A fájdalom az orrmelléküregek körül lokalizált (az arc is fáj, nem csak a fej), vagy az egész testre kiterjed a fájdalom? Előfordulhat ugyanis, hogy a megfázást kísérő hőemelkedés , vagy nyirokcsomó-duzzanat az egész testre kiterjedő kellemetlen fájdalmat okoz.

4. Van-e torokfájásunk vagy torokvisztetésünk?

Fontos megállapítani, hogy van-e torokfájás. A torokviszketés ugyanis allergiás tünet, de a torokfájás a megfázásnál gyakori, és szinte soha nem fordul elő az allergiánál.

5. Milyen gyorsan alakultak ki a tünetek?

Ha hirtelen kezd el könnyezni a szem, telik meg váladékkal az orr, ami el is dugul, akkor valószínű, hogy nem nátháról van szó . A megfázásnál a tünetek fokozatosan alakulnak ki, míg az allergia hirtelen jelentkezik.

6. Mióta érzem magam rosszul?

Megfázás jellemzően két héten belül lezajlik, néha pedig csak pár napig tart. Az allergiás reakciók pedig vagy hosszú (vagy éppen rövid) ideig maradnak fenn. Ezt befolyásolja, hogy mennyi ideig vannak jelen az allergének, például a házi por vagy a parlagfű pollenje. Emellett az allergia kimerültséghez is vezethet, mert az állandó irritáció mentális fáradtságot okozhat.

7. Milyen évszakban jelentek meg a tünetek?

Allergia változatosan bukkan fel az évszakok között, de különösen tavasszal, nyáron vagy ősszel, míg megfázás elsősorban késő ősszel és a téli hónapokban jellemző. Ha a tünetek minden évben ugyanakkor jelentkeznek, abban valószínűleg az allergia a bűnös. Ha a tünetek bizonyos helyeken jelennek meg (például a munkahelyen vagy egy barát házában), a reakcióért egy ismeretlen allergén, például penész, por vagy állatszőr hibáztatható. Tesztekkel személyre szabottan azonosíthatók a legirritálóbb allergének, így egy kis körültekintéssel el lehet kerülni a legrosszabb hatásokat.

Forrás: Huffington Post

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.