Mi köze a hidegnek a megfázáshoz?

A téli időszakban igen gyakoriak a náthás és influenzás megbetegedések. De miért van ez így, ha nem a hidegtől, hanem a különböző kórokozóktól leszünk betegek?

A száraz levegő átka

A vírusok, amelyek az influenzát is okozzák, a levegő nedvességtartalmának pici cseppjeiben utaznak. A terjedésüknek a száraz, hideg idő kedvez, mivel ilyenkor a részecskékről elpárolog a fölösleges nedvesség, és elég könnyűek lesznek ahhoz, hogy a levegőben maradjanak. Így bárki belélegezheti és továbbadhatja őket - írja az Index .

Ez a hatás különösen jól érvényesül olyan helyeken, mint egy kollégiumi szoba vagy egy munkahelyi iroda, ahol az egy légtérben tartózkodók egymás között adják tovább a fertőzéseket. Az alacsony páratartalmú levegő mellett ráadásul a közös használatú tárgyak is kiváló közvetítők. Mi több, egy Bostonban elvégzett felmérés szerint a kilincsek, csapok, villanykapcsolók és más egyéb eszközök veszélyesebbek, mint egy hosszú csók egy beteg partnerrel.

Az immunrendszer a rajtrácson ragad

Kutatók arra is fényt derítettek, hogy a hideg negatív hatással van az immunrendszer működésére. Kísérletekkel kimutatták, hogy alacsonyabb hőmérsékleten szervezetünk kevesebb interferont termel, márpedig ez a fehérjetípus hivatott aktiválni az immunrendszert és az egyes sejtek védekező mechanizmusait. Hidegben tehát egy-egy vírus, így például a náthát okozó rhinovírus könnyebben elszaporodhat a gazdatestben.

Nem a hidegtől leszünk betegek, de az is hozzájárul a náthához, nátha megfázás influenza influenzajárvány vitaminhiány D-vitaminhiány immunrendszer
Nem a hidegtől leszünk betegek, de az is hozzájárul a náthához

Télen a vitaminhiány ugyancsak hozzájárul az immunrendszer nem megfelelő működéséhez. Különösen gyakori a D-vitamin hiánya , amit nagyban elősegít az ezekre a hónapokra jellemző fényhiány, hiszen a kalciferolnak is nevezett vegyület előállításához a Nap sugaraira is szüksége van szervezetünknek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Milyen jelekből vehetjük észre, hogy szervezetünkben túl kevés a D-vitamin? Részletek itt.

Egy kutatócsoport a Cardiff Egyetemen 90 diák megfigyelése során arra a következtetésre jutott, hogy azok, akiknek hideg a lába, nagyobb valószínűséggel lesznek náthásak. Ennek magyarázataként azt feltételezik, hogy a lehűlés miatt az orrban összehúzódnak az erek, ami hátráltatja az immunválaszt.

A megfázás különösen kellemetlen velejárója A neve sem hangzik túl jól, az emberek többsége pedig mit sem tud hátsó garatfaláról, amíg ezt a diagnózist nem hallja orvosától. A probléma sokakat érint a náthás időszakban. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a hátsó garatfali váladékcsorgással kapcsolatos főbb tudnivalókat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.