Fontosabb a kézírás, mint gondolnád

Nem érdemes eldobnunk a jegyzetfüzeteinket: a kézírás sokkal eredményesebb tanuláshoz vezethet, mintha valamelyik digitális eszközünkbe visszük fel az információkat.

Egy új kutatás szerint kognitív szempontból hasznosabb papírra írni, mint digitálisan írni. Egyes írók számára ez nem újdonság, mert sokan produktívabbnak érzik magukat, ha tollat használnak számítógép helyett. A tudományos világ azonban csak most kezdte felfedezni a régi módszer hasznosságát - írja az IFLScience.

Bár egyre több gyerek tanul meg előbb gépelni, mint írni, egyes vizsgálatok szerint ez nem szerencsés. Az óvodáskorú gyermekek fejlődését vizsgáló kutatások kimutatták, hogy azok, akik az ABC-t írás vagy más mozdulat révén tanulják meg, jobban és tartósabban felismerik és megértik, mint azok, akik gépelés során ismerik meg a betűket. Azt is feltételezik, hogy a kézírással járó mozdulatokkal az új szavakat is jobban megjegyezzük.  

kézírás
Te szoktál még kézzel jegyzetelni? Fotó: Getty Images

A felnőttek is egyre gyakrabban jegyzetelnek digitálisan, mint papírra. Egy 2014-es tanulmány például azt találta, hogy azok a hallgatók, akik az előadásokon és szemináriumokon a gépelésre támaszkodtak a jegyzetelés során, rosszabbul teljesítettek a fogalmi kérdésekben, mint azok, akik kézzel jegyzeteltek.

De miért jobb a kézírás a tanulás szempontjából?

Úgy tűnik, a válasz a gépeléshez képest az írás folyamatának összetettségéhez kapcsolódik. Az írás több mozgást, több ügyességet és koordinációt, valamint nagyobb vizuális figyelmet igényel, és így az agy különböző részeit arra ösztönzi, hogy összefogjanak, hogy a fejünkben lévő formákat a lapon látható betűkké alakítsák

Gépelés során viszont egyszerűen megkeressük a szükséges billentyűt, megérinthetjük, majd ellenőrizhetjük, hogy a megfelelő betűt hozta-e létre a képernyőn. Ez a kézíráshoz képest egyáltalán nem bonyolult folyamat.

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a túlzásba vitt pötyögés, különösen a gyerekek esetében, kevésbé hatékony a tanulás szempontjából. Felnőtteknél a gépelés sebessége lehetővé teszi, hogy szó szerint rögzítsük az információkat, de ez nem jelenti azt, hogy értelmesen feldolgozzuk azokat. Természetesen ettől még a gépelés nem haszontalan: még mindig képesek vagyunk hasonló összefüggéseket létrehozni és integrálni az információkat általa, de ezt nagyobb tudatossággal kell tennünk.

És csak azért, mert a kézírás hasznosabbnak tűnik az információk megjegyzése és feldolgozása szempontjából, még nem jelenti azt, hogy el kell dobnunk a digitális eszközeinket. Egyes kutatások még azt is kimutatták, hogy a képernyőn való tollhasználat ugyanolyan hasznos lehet, mivel az írás mozdulata a fontos, nem pedig a médium. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.