A menstruáció minden nőnél más: különbözhet a ciklus hosszúsága, a vérzési napok száma, valamint a vérzés erőssége is. Érdemes viszont felfigyelni arra, ha az adott havi menstruáció gyengébb, mint amilyet megszoktunk. Mutatjuk, mi állhat a hátterében!
Várandósság
Bár a terhesség egyik egyértelmű jele a kimaradó menstruáció, egyes nőknél előfordulhat, hogy megjön a havi vérzésük, de az a megszokottnál gyengébb. Ilyenkor a vérzés elmúlását követően ajánlott felkeresni egy nőgyógyászt az esetleges várandósság igazolásáért.
Fogyás/ hízás
A súlynövekedés vagy -csökkenés, illetve a gyakran ingadozó testsúly összezavarhatja a hormonháztartást, így a menstruációs ciklust is. Így a testsúly változása is eredményezhet rövidebb, enyhébb menstruációt.
Pajzsmirigy-túlműködés
Ha a pajzsmirigy túl aktív , az szív-, vérnyomás- és izomproblémákhoz vezethet, sőt, gyenge vagy kimaradó menstruációt is eredményezhet.
Hormonális fogamzásgátlás
A fogamzásgátló tabletta szedése a gyengébb menstruáció egyik leggyakoribb oka. Néhány orvos kimondottan azoknak a nőknek szokta a hormonális módszereket javasolni, akiknek nagyon erős a vérzésük. Aki nemrég kezdett fogamzásgátló tablettát vagy más hormonális fogamzásgátló eszközt használni, az a szakértők szerint nagy valószínűséggel emiatt tapasztalhat enyhébb havi vérzést.
PCOS
A policisztás ovárium szindróma ( PCOS ) egy összetett és elég gyakori betegség, ami a hormonokra is hatással van. A PCOS miatt nem jön létre normális ovuláció, ami kellemetlen tünetek sorozatát okozza, a zsíros és pattanásos bőrtől a súlynövekedésen és szőrösödésen át a szabálytalan vagy kimaradó menstruációig. Ha megjön a havi vérzés, az többnyire jóval erősebb vagy sokkal gyengébb az átlagosnál.
Korai menopauza
A kor előrehaladtával a vérzés is változik. Ez nem feltétlenül jelenti a korai klimax beköszöntét, de a szakorvosok szerint nem árt ezt is számításba venni.
Dilatáció és kürettázs
Ezen hasi eljárások alkalmazása után a méh általában komplikációk nélkül gyógyul. Előfordulhat azonban, hogy hegek vagy összenövések alakulnak ki, amelyek a korábbinál enyhébb menstruációt okozhatnak.
Cervical stenosis
A cervical stenosis egy ritka, de kellemetlen probléma, amely során a méhnyak - egy korábbi orvosi beavatkozás vagy alacsony ösztrogénszint miatt - összeszűkül vagy összezáródik.
Sheehan-szindróma
Ritka betegség, ami nagyobb vérveszteség, például szülés után alakulhat ki. Az agyalapi mirigyet ellátó erek összeszűkülnek, így az itt termelődő hormonok kiesnek, az általuk irányított endokrin mirigyek működése pedig károsodik. Ez a változás a pajzsmirigyre, illetve a menstruációs ciklusra is hatással van, gyakori következménye a gyengébb vérzés.
Forrás: prevention.com