A méhsüllyedés, a hólyagsérv, illetve a végbélsérv kezelhető deformitások, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz menni a panaszokkal. Ha nem teszünk semmit, akkor a tünetek idővel rendszerint súlyosbodnak, és sajnos jelentős pszichés terhet is jelentenek, nemcsak fizikai kellemetlenséget.
A kezelés lehet műtéti, illetve konzervatív, azaz műtét nélküli. A klinikai gyakorlatban a tünetet is okozó, előrehaladott süllyedések esetén sok orvos a műtéti megoldásokat javasolja, de mivel az esetek jelentős részében nem érhető el tökéletes eredmény, mellékhatásként fájdalmassá válhat a szex , illetve a tünetek később visszatérhetnek (hisz a gátizom gyenge marad), amennyiben lehetséges, érdemes megpróbálni a konzervatív kezelési módokat.
A hüvelypesszáriumok alkalmasak lehetnek a kismedencei szervek helyretételére, illetve az állapot romlásának megakadályozására.
A keménygumiból készült gyűrűpesszáriumokat (Mayer-gyűrű) az orvosnak kell a hüvelybe felhelyezni, és háromhavonta tisztítás után újra visszahelyezni. A tartós szöveti nyomás fekélyhez vezethet, ezért a modern pesszáriumterápia szilikonból készült eszközöket használ, és a betegek reggel saját maguk helyezik fel a pesszáriumot a hüvelyükbe, mint egy tampont, este pedig kiveszik, így a szövetek éjszaka regenerálódni tudnak. A megfelelő méretet (0-5) nőgyógyász szakorvos határozza meg.
A módszer lényege az, hogy a pesszárium helyettesíti a gátizomzatot a kezelés első szakaszában, a megnyúlt szövetek így zsugorodni tudnak. A következő lépés a gátizomzat felépítése . Ez történhet tornával illetve hüvelysúlyokkal. A komplex terápia harmadik része az elektrostimuláció. A szülés során nem csak az izomzat, hanem az idegek is sérülhetnek. Ezen segíthet az elektrostimulációs kezelés, amely az ingerületátvitelt javítja.