A petefészek-gyulladás jelei

Átlagosan húsz nőből egy esik át petefészek-gyulladáson élete során. Kezelés nélkül a betegség akár meddőséget is okozhat, fontos tehát, hogy az érintettek időben felismerjék a tüneteket.

Az akut petefészek-gyulladás tünetei

Az elnevezés kissé csalóka, ugyanis a petefészek-gyulladás (adnexitis) érintheti mind a petefészket, mind a petevezetőt, azaz összefoglaló nevén a teljes méhfüggeléket. Az akut megbetegedésekért rendszerint olyan baktériumok tehetőek felelőssé, amelyek a hüvelyből indulva felszálló fertőzésként érik el a kismedencét. Ritkán ugyanakkor – felső légúti betegségek nyomán – a nyirokkeringésen keresztül is eljuthatnak a kórokozók a petefészekhez.

Évente több mint ezer nőnél diagnosztizálnak Magyarországon petefészekrákot. Milyen jelek utalhatnak a rosszindulatú daganatra?

Heveny adnexitis esetén a gyulladás igen hirtelen alakul ki, tünetei pedig kifejezetten markánsak lehetnek. Az érintett petefészek oldalán nagyon erős, akár a szeméremtest vagy a derék felé is kisugárzó alhasi fájdalom és láz jelentkezhet, illetve a gyulladás átterjedésével gyakori vizelési inger is felléphet. Az állapot kihatással lehet a peteérésre, ezáltal menstruációs rendellenességeket idézhet elő.

alhasi fájdalom
Az akut petefészek-gyulladás legjellemzőbb tünete a szúró alhasi fájdalom. Fotó: Getty IMages

Mikor van szükség műtétre?

Érdemes megemlíteni, hogy kisebb gyakorisággal ugyan, de kialakulhat krónikus petefészek-gyulladás is. Ez főként méhen belüli fogamzásgátló eszközök használata mellett jellemző, de a gyulladást ilyen esetekben is baktériumok váltják ki. Egyes szexuális úton terjedő betegségek ugyancsak állhatnak a háttérben, illetve igen ritkán daganat nyomán jön létre idült gyulladás. A lehetséges tünetek kevésbé erőteljesek, mint az akut forma esetén: elsősorban időnként jelentkező, nyomó vagy szúró jellegű fájdalom utalhat a bajra.

Krónikus petefészek-gyulladás miatt tályog képződhet a petefészek és a petevezető körül, ami műtéti kezelést tesz szükségessé. Megfelelő kezelés hiányában a gyulladás az egész szervezetre kiterjedő szepszisbe csaphat át, ez pedig egy potenciálisan életet veszélyeztető állapot. Emellett a petevezető tartós roncsolódása meddőséghez vezet, összességében tehát rendkívül fontos, hogy amennyiben felvetődik a betegség gyanúja, a lehető leghamarabb forduljunk orvoshoz a panaszokkal.

Az akut gyulladás kezelése általában egy-két hétig tartó antibiotikumkúrával történik, míg a krónikus forma esetén hastükrözésre lehet szükség a tályogok felnyitása és kiürítése érdekében. A méhfüggelék eltávolítása csupán akkor válhat indokolttá, ha a gyulladás daganat meglétének következménye.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.