A kóros intim folyás hátterében gyakran álló bakteriális vaginózist dr. Hetényi Gábor , a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza ismerteti.
A nők bosszúsága: a hüvelyi folyás
Szinte nincs is olyan nő, aki ne tapasztalt volna már életében hüvelyi folyást . Azonban érdemes tudni, hogy ez a jelenség bizonyos mértékben a nők életének természetes része. A folyás mennyiségét befolyásolhatja a nemi izgalom, a menstruációs ciklus és a várandósság is.
Problémára abban az esetben kell gondolni, az átlátszó, enyhén fehér színű folyás sűrű fehérré, sárgává, esetleg zölddé változik, állaga különbözik a megszokottól, valamint kellemetlen szagúvá válik. Ezek a tünetek legtöbbször valamilyen fertőzésre, gyulladásra utalnak, ám a legrosszabb esetben akár méhnyakrákot is jelezhetnek. A fertőzés lehet gombás, bakteriális és vírusos eredetű.
Bakteriális vaginózis: a leggyakoribb ok
A kóros hüvelyi folyás hátterében leggyakrabban az úgynevezett bakteriális vaginózis áll. Ilyenkor a hüvelyben található jótékony baktériumok (lactobacillusok) helyét átveszik a káros mikroorganizmusok. Mivel a lactobacillusok savas közeget teremtenek, így hiányukban a hüvely ph-ja lúgos irányba tolódik, amely az anaerob kórokozóknak kedvez.
Mi az oka annak, hogy a lactobacillusok megfogyatkoznak? Kiváltó tényező lehet például a rossz - hiányos vagy túlzásba vitt - higiénia, a menstruáció, az irrigálók használata, az antibiotikumos kezelés, az óvszer nélküli szexuális együttlét vagy a méhen belüli fogamzásgátlók alkalmazása. De egy hormonzavar vagy a cukorbetegség is befolyásolhatja a hüvelyflóra egyensúlyát. A probléma kezelése elsősorban antibiotikummal történik, emellett viszont nagy hangsúlyt kell fektetni a lactobacillusok visszatelepítése is. Ez utóbbit akár kúraszerűen, prevenciós célzattal is meg lehet ismételni bizonyos időközönként - emeli ki a szakember.
Hogyan előzhetjük meg?
A bakteriális vaginózis meglehetősen hajlamos a kiújulásra, ráadásul mellette gyakran jelenik meg egyéb - leginkább gombás - fertőzés is. A problémát a megfelelő higiéniás szabályok betartásával, illetve a túlzásba vitt intim tisztálkodás elkerülésével előzhetjük meg a leghatékonyabban. Másrészt olyan érdemes lactobacillus-visszatelepítő kúrát végezni minden olyan helyzetben, amikor nagyobb az esélye a fertőzéseknek, például antibiotikum szedése után vagy strandszezonban. Továbbá célszerű kizárni az úgynevezett méhszájseb fennállásának lehetőségét, ez az állapot ugyanis jelentősen megnöveli a fertőzések kockázatát - tanácsolja a nőgyógyász.