"Így élem túl a menstruáció előtti poklot"

A nehéz napok elnevezés nem véletlenül terjedt el, mivel a menstruáció előtt és alatt a nők többségénél valóban olyan tünetek jelentkezhetnek, amelyeket nehéz elviselni. Jó hír, hogy a mindennapokat megnehezítő tünetekkel nem kell együtt élni.

Amióta az eszemet tudom, szenvedek, és úgy érzem, ahogy öregszem, egyre erősebbek a tünetek. Olyan migrénes fejfájás kínoz napokig minden hónapban, hogy szinte beleőrülök. Hányingerem van, és nem tudok aludni. Sokszor a munkahelyemre sem tudok bemenni, annyira eluralkodik rajtam a fájdalom. Amint megjön a menzeszem, mintha elfújták volna minden fájdalmam és nyűgöm. Majd a követező hónapban kezdődik minden elölről. Eltartott egy ideig, amíg felismertem a ciklikusságot, és megoldást kerestem a bajaimra. Változtattam az életmódomon, sokat mozgok, és szedem az orvosom által javasolt gyógyszert. Azóta sokkal jobban vagyok, és könnyebben elviselem a kritikus napokat i.

- meséli interjúalanyunk, Szilvia.

Ahogy Szilvia történetéből is kiderül, a PMS tünetei igencsak összetettek lehetnek. Szakemberek szerint a premenstruációs szindrómát legalább 150 tünet jellemzi, és valamennyi rendkívül kellemetlen és zavaró, ezért érdemes megtalálni rá a megfelelő kezelést. Szilvia évekig minden hónapban megjárta a poklot, de végül felismerte, hogy ezzel a tünetegyüttessel igenis foglalkoznia kell, így szakemberhez fordult.

PMS, hormonháztartás
Szakemberek szerint a PMS-t legalább 150 tünet jellemzi (fotó: 123rf)

A női ciklus árnyoldalai

A női ciklust két hormon, az ösztrogén és a progeszteron vezérli. Termelődésük szabályozása, egyensúlyban tartása az agyban történik. A havivérzést megelőző napokban a PMS-re jellemző tünetek olyankor jelentkeznek, ha a szervezetben valamiért megbomlik ezeknek a hormonoknak az egyensúlya.

A premenstruációs szindróma többféle tünettel járhat együtt, és nem minden nőnél jelentkeznek ugyanazok a tünetek. Vannak nők, akiknél a vízvisszatartáshoz (ödéma) társuló tünetek, mint például a mellfeszülés, a kéz- és lábdagadás okozzák a fő problémát. Más nők depresszióról vagy nyomott hangulatról számolnak be. Nekik elsősorban a lelki mélypontokkal kell megküzdeniük: hajlamosak lehetnek a búskomorságra, és gyakran szenvedhetnek alvászavaroktól is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Aligha létezik olyan nő, aki ne hallott volna még a premenstruális szindrómáról, vagy más néven a menstruációt megelőző tünetegyüttesről. Sokan rendszeresen szenvednek tőle, de aki nem, az is egész biztosan megtapasztalta már a PMS-sel járó közel 150 tünet valamelyikét. Lássuk hát, milyen változások zajlanak le ebben az időszakban a női testben!

A hangulatingadozást szorongás is kísérheti: ez is a PMS egyik tüneteként jelentkezhet. A sóvárgás sem lehet idegen egy menstruáció előtt álló nőnél. Van, aki nem csak arról számol be, hogy fokozódik az étvágya, hanem arról is, hogy igazi falásrohamok törnek rá ezekben a napokban. A fáradékonyság és energiahiány már csak hab a tortán.

Számos nőnél a testi tünetek, a magatartásbeli változások, valamint a lelki problémák egyaránt megkeserítik a menstruációt megelőző napokat. Ennek oka, hogy a hormonális és a hangulatot szabályzó központ az agyban szomszédos területen található, a két agyterület pedig kölcsönösen hathat egymásra.

Mire figyeljünk oda?

A tudatos táplálkozás és bizonyos életmódbeli változások jótékony hatással lehetnek a menstruációs ciklusra, így a premenstruációs tünetekre is. Jó, ha tudjuk, hogy a magas cukortartalmú ételek, a szénhidrátban gazdag étrend, a koffein, a stressz is felelős lehet a kellemetlen tünetek kialakulásáért. Az alacsony vitamin- és ásványianyag-bevitel, a túl sok só fogyasztása szintén okozhatja a panaszokat, ahogy a stressz és a mozgásszegény életmód is növeli a PMS megjelenésének esélyét. Azoknak tehát, akiknek ilyen panaszaik vannak, érdemes mozogniuk, tudatosan táplálkozniuk.

Természetesen az életmódváltás mellett gyógyszerrel, gyógynövény alapú szerekkel is felvehetjük a harcot a premenstruációs szindrómával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra