A hólyaghurut kialakulásának rizikófaktorait Dr. Rákász István , az Urológiai Központ szakorvosa ismerteti.
Így függhet össze a hideg és a felfázás
A felfázásnak nevezett bakteriális húgyhólyag-gyulladás főként a nőket érinti. Kialakulásának számos rizikófaktora van, többek között bizonyos fejlődési rendellenességek, a nem rendszeres vizeletürítés, közös meleg vizes medence és nyilvános WC használata, illetve a személyes higiénia hiányosságai. Ezeken kívül a hüvelyi és egyéb nőgyógyászati gyulladások, a menopauza, a pszichés stressz és az immunrendszer működését gátló betegségek is megemelik a kockázatot. Azonban sokaknak elsősorban a hideg hatás tűnik fenyegetőnek - a felfázás szó is erre az összefüggésre utal.
Norvég kutatók egy korábbi tanulmányban már bizonyították is a kapcsolatot a láb felől érkező hideg hatás és a hólyaghurut kialakulása között. Más magyarázatok szerint annak, hogy télen gyakrabban újul ki a felfázás, az lehet az oka, hogy a hideg, száraz levegőben a szervezet hajlamosabb a dehidrációra, ami az egyik legnagyobb kockázati tényező e tekintetben. A kevesebb folyadék miatt pedig kevesebb vizelet termelődik, így kisebb az esély arra, hogy a kórokozók kimosódjanak a vizelettel. Összességében tehát a felfázásra hajlamos személyeknek télen fokozottan figyelniük kell a folyadékfogyasztásra, valamint a réteges, meleg öltözködésre is.
Mit tehetünk, ha kiújult a hólyaghurut?
A legfontosabb a bőséges folyadékfogyasztás. A napi 2,5-3 liter víz, tea vagy gyógytea kortyolgatása nemcsak kimossa a baktériumokat a hólyagból, de a vizeletet is hígítja, így kevésbé lesz fájdalmas a vizelés. Szintén enyhítheti a fájdalmat, ha melegítő párnát teszünk az alhasunkra. Továbbá cseréljük le a szűk ruhadarabokat (leginkább a nadrágot) szellősebbre. A szűk, testhez tapadó nadrágok és a szintetikus anyagú alsónemű ugyanis szinte magukba zárják a nedvességet, ami remek környezetet teremt a kórokozóknak.
Ha a fájdalom ezektől a praktikáktól nem enyhül néhány nap alatt (vagy akár még fokozódik is), akkor érdemes orvoshoz fordulni - hangsúlyozza a szakember. Mint mondta, első körben olyan antibiotikumot szoktak felírni, amelyről tudják, hogy húgyúti fertőzésnél általában beválik. Kezeléssel dacoló fertőzés, visszatérő , valamint idült hólyaghurut esetén azonban vizelettenyésztést végeznek, és az eredmény alapján célzott antibiotikus kezelést javasolnak.
Ha kiderült, hogy a hólyaghurut hátterében más betegség - például cukorbetegség, hólyagkő vagy hólyagdaganat - áll, akkor annak kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik, vagy könnyebben kezelhetővé válik.