PTS: megelőzni könnyebb, mint kezelni

A poszttrombotikus szindróma (PTS) a mélyvénás trombózis egyik gyakori szövődménye, amely nemcsak újabb trombózisok melegágya, hanem az érintett végtag fájdalmának oka is.

A trombózis súlyos szövődményének megelőzése jóval egyszerűbb, mint a kezelése. Az állapot elkerüléséhez Prof. Blaskó György , a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája ad tanácsokat.

A PTS a mélyvénás trombózis egyik gyakori szövődménye. Fotó: iStock
A PTS a mélyvénás trombózis egyik gyakori szövődménye. Fotó: iStock

Mi a PTS?

A vénás keringés károsodásának jeleiről korábbi cikkünkben olvashat - kattintson ide!

Mélyvénás trombózis után nagyon fontos az állapot akut és krónikus terápiája. Ez utóbbi a szövődmények elkerülése miatt is jelentős, az állapot ugyanis megfelelő kezelés nélkül nagy eséllyel 10 éven belül poszttrombotikus szindrómát (PTS) von maga után. Ez lényegében egy krónikus vénás keringési zavar, amely annak következménye, hogy a trombózis okát nem sikerült megszüntetni. Ha a tönkrement vénabillentyűk ott maradnak, akkor vénás reflux és vénás hipertónia lép fel, amely az apróbb erek megrepedését okozhatja. Ekkor az adott terület vérellátása romlik, amely fájdalomban, ödémában, visszértágulatokban, a bőr elszíneződésében, esetleg fekélyben nyilvánul meg. A PTS esetén ráadásul újabb trombózisok veszélye is fennáll.

Elkerülni könnyebb, mint kezelni

Az állapot kezelése igen időigényes, nehézkes és költséges - főleg akkor, ha már súlyos fekély is kialakult. Épp ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. A PTS elkerülésének leghatékonyabb módszere a megfelelő és kellő ideig tartó véralvadásgátlás - a betegnek gyakran élete végéig szednie kell ezeket a készítményeket. Ezen kívül szükség lehet még kompressziós terápiára is, hogy javuljon a keringés. E célból rugalmas pólya, valamint kellő erősségű kompressziós harisnya használható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegnek a trombózis után fokozottan ügyelnie kell az életmódjára, a túlsúly leadására, a kellő mennyiségű folyadék bevitelére és lábának tisztán tartására is. Ajánlott továbbá abbahagyni a dohányzást . Fontos még a rendszeres testmozgás is, hiszen ekkor nem csak a súlyfeleslegtől szabadulhat meg az illető, hanem a keringésére is igen jótékony hatást gyakorol.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.