Tízpercenként stroke-ot kap valaki

Évente 15 ezer infarktus és 40-50 ezer stroke történik, valamint évente 7 ezer végtag-amputációt végeznek el. A halálesetek feléért a szív-érrendszeri betegségek tehetők felelőssé, pedig ezek nagy része megelőzhető lenne.

Szeptember utolsó vasárnapja - vagyis idén szeptember 29-e - a Szív Világnapja. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a szívporblémák megelőzésének fontosságára.

Magyarországon mintegy félóránként él át infarktust és tízpercenként kap stroke-ot valaki, naponta pedig nagyjából 20-an veszítik el valamelyik végtagjukat. Az adatok riasztóak, a legmegdöbbentőbb mégis az, hogy ezeknek a túlnyomó része megelőzhető lenne. Ezek civilizációs betegségek, amelyek alapvetően a túlzott kényelemből és káros szenvedélyekből fakadnak.

"Tíz infarktusból nyolc megelőzhető lenne. A szív-és érrendszeri betegségek hátterében ugyanis több civilizációs kórkép áll: magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás. Ezek alapvető oka az ülő életmód, a túlzott mértékű étkezés, valamint a testedzés hiánya. Ha ezekhez társul a legfőbb közellenség, a dohányzás is, csak idő kérdése, hogy valamelyik megbetegedés a fentiek közül, vagy a helytelen életmód miatt más egyéb kórkép, például rosszindulatú daganat kialakuljon" - figyelmeztet dr. Mohay Sándor, a Budai Egészségközpont kardiológusa.

szív, szív egészsége, szív védelme, szív- és érrendszeri betegségek, szív- és érrendszeri betegségek megelőzése,
Tíz infarktusból nyolc megelőzhető lenne. Fotó: iStock

A szív- és érrendszeri betegségek főbb tünetei

Infarktusra kell gyanakodnunk, ha a mellkasban, a hátban, a nyakban vagy a karban nyomást vagy szorítást érzünk, amelyet verítékezés kísér. A tünetekhez gyengeség és ájulásérzés is társul. Stroke esetén hirtelen beszéd- és látászavar, végtaggyengeség vagy -bénulás, szédülés, fejfájás, eszméletvesztés léphet fel. Az arc aszimmetrikussá válik, a beteg nem tudja mozgatni a karjait. Az alsó végtagi érszűkület típusos tünete pedig a gyaloglás közben fellépő lábikra- vagy combgörcs.

Mit tehetünk egészségünk megőrzése érdekében?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Törekedjünk a normális testsúly elérésére! Rendszeres izommunkával és testedzéssel tegyünk a normális vérnyomás (felnőtteknél 140/90), vércukor- és koleszterinszint elérése és fenntartása érdekében. Kiváló mozgásforma ehhez a gyalogolás, a kerékpározás, a futás és az úszás. A kardio mozgások ugyanis növelik szívünk teljesítőképességét, javul a kondíciónk, a mozgással pedig túlsúlyunktól is megszabadulhatunk. A mozgás legyen rendszeres: ha tehetjük, naponta szánjunk rá időt. Akár napi fél óra is hasznos.

Fogyasszunk naponta legalább negyed kilogramm zöldséget és gyümölcsöt, válasszuk inkább az olívaolajat, valamint hetente háromszor együnk halat. A különféle növényi eredetű olajok, margarinok, valamint az olajos magvak fogyasztása jótékony hatással van szívünk működésére. Kerüljük a túlságosan zsíros ételeket, a gyorsételeket, és úgy általában is figyeljünk oda, hogy étkezésünk kiegyensúlyozott, rendszeres és a szervezetünk igényeinek megfelelő legyen. Hagyjuk abban a dohánytermékek - beleértve az elektromos cigarettát és a vízipipát - használatát.

Mit tegyünk, ha valaki rosszul lesz mellettünk?

Infarktus vagy stroke esetén minden perc számít, így nagyon fontos, hogy felismerjük a tüneteket és időben megkezdjük a segítségnyújtást. A beteghez azonnal hívjunk mentőt, mivel a gyors orvosi beavatkozás növeli a túlélés, és csökkenti a maradandó károsodás esélyét. Amíg nem érkezik meg a segítség, nyugtassuk meg a beteget és kérjük meg, hogy ne mozogjon. Helyezzük kényelmes ülő- vagy fekvőhelyzetbe és ne hagyjuk magára. Ha eszméletvesztés, vagy légzésleállás lépne fel, kezdjük meg az újraélesztést mellkaskompresszióval és lélegeztetéssel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.