Női szűrővizsgálatok: befektetés az egészségbe

Nőként az egyik fontos dolog, amit a hosszú életért megtehetsz, hogy évente eljársz a szükséges szűrővizsgálatokra.

A nőknek az évenkénti méhnyakrák- és az emlőszűrés mellett a HPV-tesztet is érdemes elvégeztetniük, mert így időben, már a rákmegelőző állapotot felismerve a méhnyakrák jó eséllyel gyógyítható.

Évente mintegy ötszáz nő veszíti életét a humán papillomavírus (HPV) okozta méhnyakrákban Magyarországon, pedig jelentős részük megmenthető lenne. A HPV daganatot okozó típusait ugyanis egy egyszerű és gyors, de kulcsfontosságú szűrővizsgálattal ki lehet mutatni.

HPV, humán papillomavírus
A HPV a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus. Fotó: Getty Images

Az emberek többsége élete során megfertőződik a HP vírus valamely típusával, ám szerencsére különösebb beavatkozás nélkül meg is gyógyul. Fontos tudni azonban, hogy a HPV-nek csak egyes fajtái okoznak látható tüneteket, például szemölcsöket a nemi szerveken, nagy részük tünetmentesen, de fertőzőképesen van jelen a szervezetünkben. Ezért is fontos a szűrés, hogy akaratlanul se add tovább a betegséget. A HPV-szűrést 30 éves kortól 3 évente érdemes elvégeztetni.

Így zajlik a szűrés

Évente javasolják a nőgyógyászati kontrollvizsgálatot, amelynek során ultrahangvizsgálatot és méhnyakrákszűrést is végeznek. Ez azért is hasznos, mert egy mintavételt követően a méhnyak hámsejtjeiből képesek kimutatni az esetleges gyulladásokat, fertőzéseket és rákos elváltozásokat is.

A rákszűrés során a nőgyógyász egy mikroszkóphoz hasonló eszközön keresztül megvizsgálja a méhnyak hámját, majd mintát vesz a hámsejtekből, amelyet elküld tenyésztésre. A teljes vizsgálat mindössze néhány percet vesz igénybe, többnyire fájdalommentes, maximum néhány pillanatig kicsit kellemetlen. Mivel a méhnyakrák kialakulásáért az esetek 70 százalékában a HPV egyes típusai felelősek, ezért is fontos, hogy a hagyományos rákszűrésen kívül a HPV-tesztet is elvégeztesd!

A HPV-szűrést külön kérni kell

Harminc éves kor felett egyébként ma már HPV-szűrést javasolnak méhnyakszűrésként, míg fiatalabb korban inkább hagyományos citológiai vizsgálatot. Ennek oka, hogy a fertőzés 30-35 éves kor felett már nagyobb eséllyel tartós, így emeli a rák kockázatát. Fontos tudni, hogy a HPV-vizsgálat nem jelent plusz kellemetlenséget, hiszen a levett kenetmintákból állapítják meg a vírus jelenlétét. A vizsgálat azért is fontos, mert a rákot okozó HPV típusok csak lassan, akár évek alatt jutnak hagyományos szűrési módszerrel felfedezhető stádiumba. A HPV-teszt azonban olyan érzékeny, hogy akár már egészen kis mennyiségű vírust is képes kimutatni. Az ilyen korai diagnózissal pedig jóval nagyobb eséllyel meg tudják menteni az érintettek életét.

A nőknek javasolt évente egy laborvizsgálatot is elvégeztetniük, ahol ellenőrzik a D-vitamin- és a vasszintet is. Ez azért fontos, mert ezek hiánya gyakran vezethet fáradtsághoz, hormonális problémákhoz vagy gyengébb immunrendszerhez. Kiemelten fontos emellett, hogy részt vegyél a kétévenkénti, behívásos, ingyenes emlőszűrő-vizsgálaton! Ha időben elcsípik a mellrákot, akkor gyógyítható, ellenkező esetben viszont akár egészen fiatalon és gyorsan bele lehet halni.

Így készülj a vizsgálatra

Figyelni kell rá, hogy a mintavétel ne menstruáció alatt történjen. A mintavétel előtt nem szabad hüvelyzuhanyt használni, de az általános higiéniára azért figyelni kell.

Otthon is tesztelhetsz

Már léteznek olyan önmintavételi eljárások, amelyek otthon is megbízhatóan alkalmazhatók: egyszerű, fájdalommentes, patikában kapható teszttel tehát magad is elvégezheted a mintavételt. Az önmintavételi módszereknél egy applikátorral vagy egy pálcaszerű eszközzel kell levenni a mintát. Ezeket mindig úgy alakítják ki, hogy a lehető legtöbb sejtet össze tudják gyűjteni. Ha a teszt pozitív eredményt mutat, akkor feltétlenül szükséges a szakorvosi konzultáció, hogy biztosan megkapjuk a megfelelő ellátást. Persze ezzel a teszttel nem váltható ki a hagyományos nőgyógyászati szűrővizsgálat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra