A jólléted a tét: így tehetsz érte

A vashiány az egyik leggyakoribb hiánybetegség a világon, több mint egymilliárd ember szenved a következtében kialakuló vérszegénységben. Figyeljünk magunkra, a vaspótlásra saját jóllétünk érdekében.

A vashiány népbetegségnek számít, a fejlett országokban a táplálkozási szokásokból és az életmódból adódóan akár a lakosság 60-80 százalékát is érintheti legalább egyszer élete során. A menstruáló nőknél gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál.

A VASHIÁNY NÉPBETEGSÉGNEK SZÁMÍT. FOTÓ: GETTY IMAGES
A VASHIÁNY NÉPBETEGSÉGNEK SZÁMÍT. FOTÓ: GETTY IMAGES

Legyünk tisztában azzal, mi áll a vashiány kialakulásának hátterében! Ha ezeket ismerjük, akkor tudjuk a vashiányt kezelni vagy megelőzni!

A vashiány kialakulásának hátterében állhat:

1. életvitel: a vegetáriánus vagy vegán életmód például gyakori oka a vashiánynak, mert bár a növényi eredetű táplálékok vastartalma magas, az emberi szervezet számára a növényekben lévő vas jóval kevésbé hasznosítható, mint a húsfélékben lévő. Termékeny korú nőknél a rendszeres havivérzés, továbbá a terhesség és a szoptatás, de az intenzív fizikai megterhelés, az aktív sport, a hosszabb távon folytatott diéta vagy a rendszeres véradás is oka lehet a vashiány kialakulásának. Az elhízás általában a szervezet egészét érintő gyulladással jár együtt, ez pedig nehezíti a vasfelszívódást, így a mozgásszegény életmód és az elhízottság is vashiányos állapot kialakulásához vezethet.

2. betegségek: mindkét nemnél előfordulhatnak olyan betegségek – például fekély, daganat, gyulladásos bélbetegség vagy akár aranyér –, amelyek vérzéssel, felszívódási zavarral, emiatt pedig vashiánnyal járhatnak együtt.

3. műtétek: gyomorműtétek, bélrendszeri műtétek ugyancsak gátolhatják a vas hasznosulását, mivel, ha eltávolítják a gyomor vagy a vékonybél egy részét, akkor csökken az a felület, ahol egyébként a vasfelszívódás történik.

4. az intenzív testi és idegrendszeri fejlődés magzat-, csecsemő- és kisgyermekkorban, valamint serdülőkorban is nagyobb vasszükséglettel jár. A serdülők esetében a kamasz lányok vasigényére kiemelten oda kell figyelni, hiszen a gyors testi fejlődés és a menstruáció megjelenése miatt ők különösen veszélyeztetettek lehetnek a vérszegénység kialakulására.

A vashiányra utaló tünetek sokfélék és nem specifikusak, de ha ismerjük és érzékeljük ezeket, akkor időben tehetünk az állapotunk javításáért.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sokan a mai napig nem veszik komolyan a vashiányt és az azzal járó tüneteket, pedig ez az állapot súlyos következményekkel járhat. A vas a testünk számos életfontosságú folyamatában vesz részt, egyebek közt az oxigént szállító hemoglobin egyik alapvető alkotóeleme. Miért vegyük komolyan? Milyen súlyos problémákat okozhat a vashiány? Nézzük!

Vashiányban az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

- fáradtság, állandó levertség,
- alvás- és koncentrációs zavarok,
- fejfájás,
- hajhullás,
- fárasztó, nem energizáló sporttevékenység,
- hevesen verő szív,
- duzzadt nyelv, töredezett körmök,
- száraz bőr,
- berepedezett ajkak,
- orrnyálkahártya kisebesedése,
- herpesz megjelenése,
- nyugtalan láb szindróma.

Látható a fenti listából, hogy a vashiány tünetei sajnos nem jellegzetesek, ezért gyakran nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Pedig a vashiányos állapot kezelhető, szűrővizsgálatokkal, egyszerű vérvétellel könnyen ki is deríthető. Minél korábban kezdjük el a vas pótlását, annál hamarabb tudjuk a szervezet vasraktárait visszatölteni, amivel az életminőség javulását érhetjük el. Amennyiben vaspótlásra van szükségünk, feltétlenül ellenőrizzük a készítmény elemivas-tartalmát, ami optimálisan 100 mg körüli legyen!

Kerüljük el a vashiányt életmódbeli változtatásokkal

  • Változtassunk az étrendünkön: magas vastartalommal bír a spenót, a mandula, a tökmag és a lencse is. Minden főétkezésnél együnk húsfélét! A vörös húsok – marha, borjú, bárány, nyúl – vastartalma magasabb, mint a fehér húsoké (csirke, pulyka, hal).
  • A belsőségeknek (például máj, szív) magas a vastartalma, de a magasabb telítettzsír- és koleszterintartalmuk miatt fogyasztásuk csak havi 1-2 alkalommal javasolt.
  • Lehetőleg minden étkezés tartalmazzon C-vitaminban gazdag élelmiszereket, mert ezek segítik a vas felszívódását. Ilyenek például citrusfélék, csipkebogyó, paprika, káposzta, burgonya.
  • A nagyobb mennyiségű – napi 3 csészénél több – fekete tea, illetve kávé fogyasztása azonban nem ajánlott, mert a bennük lévő csersavak gátolják a vas felszívódását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.