A hólyaghurut a húgyhólyag gyulladása, a köznyelvben gyakran felfázásként emlegetik. A kellemetlen betegség mögött az áll, hogy kórokozók – leggyakrabban baktériumok, esetleg gombák, vírusok vagy paraziták – a húgycsövön át eljutnak a húgyhólyagba, és ott gyulladást idéznek elő. A nőket gyakrabban érinti, mert az ő húgycsövük rövidebb, ráadásul a húgycsőnyílás közelebb van a végbélnyíláshoz is, így a baktériumok könnyebben elérhetik a húgyhólyagot. A tavaszi változékony időjárás is hozzájárulhat a fertőzéshez, mutatjuk, mi az, amit ilyenkor mindenképp érdemes betartani.
A felfázás tünetei
· Vizeletürítés közben jelentkező csípő, égő érzés;
· vissza-visszatérő, sürgető vizelési inger (akár a vizelet kiürítése után közvetlenül is);
· alhasi fájdalom, görcsök;
· kellemetlen szagú, zavaros vizelet.
Ha leülsz a kőre, felfázol?
Tévhit, hogy a megbetegedést egyedül a hideg okozza, hiszen kórokozók is kellenek hozzá. A hidegnek kitett testrészeken azonban beszűkülnek az erek, csökken a vérellátás, ezáltal kevesebb olyan sejt jut el az adott területre, ami az immunvédekezésben fontos szerepet játszik. A medence lehűlésének tehát közvetetten szerepe van a felfázásban, ezért a szeszélyes áprilisi időben is figyelni kell a megfelelő, réteges öltözködésre!
Így kezeld!
Fontos, hogy komolyan vedd a panaszokat, kezelés nélkül ugyanis komoly szövődményekhez vezethet.
· Fogyassz bőségesen – napi 2-3 liter – folyadékot! A szénsavas, cukros üdítők helyett igyál sok vizet, de bevethetsz gyulladáscsökkentő teákat is. A medveszőlő, a csalán és a kamilla egyaránt kiváló alapanyag erre.
· Fontos, hogy rendszeresen ürítsd a hólyagodat és semmiképp ne tartogasd a vizeletet!
· Alkalmazhatsz vény nélkül kapható gyógynövénykészítményeket (például tőzegáfonya, d-mannóz, kukorica bajusz, csalán vagy medveszőlőlevélkivonat-tartalmú készítményeket) is.
Ha nem enyhülnek a panaszok
Ha a fentiek nem enyhítik a tüneteket, mindenképp keresd fel a háziorvosodat vagy egy urológust, aki valószínűleg antibiotikumot ír majd fel! Fontos, hogy az orvos által felírt antibiotikumot annyi ideig és olyan dózisban szedd, ahogy javasolta! Még akkor is az előírt ideig kell alkalmaznod, ha időközben elmúlnak a kínzó tünetek, hiszen a szervezetben ilyenkor még többnyire jelen van a kórokozó. Ráadásul, ha nem a megfelelő módon kezelik, a hólyaghurut sokáig elhúzódhat, krónikussá válhat, sőt akár vesemedence-gyulladáshoz is vezethet.
Mivel az antibiotikumok nemcsak a kórokozókat, hanem a bél- és a hüvelyflóra jótékony baktériumait is elpusztítják, gondoskodni kell olyan, patikában vény nélkül kapható készítmény alkalmazásáról is, ami helyreállítja a bél és a hüvely megfelelő baktériumflóráját.