A nyaki fájdalmat a korral előrehaladva egyre többen tapasztalják meg, de bárkinél jelentkezhet. Leggyakrabban az alábbi okok állnak mögötte a Cleveland Clinic összefoglalása szerint:
- Az életkor előrehaladtával a természetes kopás a nyaki gerinc egyes részeinek elhasználódását vagy degenerálódását okozhatja, ami fájdalommal járhat.
- Nyakrándulás: A nyakizmok túlterhelése az ismétlődő vagy megerőltető tevékenységek során merevséghez és fájdalomhoz vezethet. Fizikai sérülés, például egy autóbaleset következtében is megrándulhat a nyakunk.
- Az olyan kinövések, mint a daganatok, a ciszták nyomást gyakorolhatnak a nyak idegére, fájdalmat okozva.
- A nyaki fájdalom számos egészségügyi probléma tünete lehet, beleértve az agyhártyagyulladást, a reumatoid arthritist és a rákot.
Stressz is állhat mögötte
A fentieken kívül a stressz is kiválthat nyaki fájdalmat. A stressz ugyanis sokféle hatással lehet az egészségre, beleértve a fokozott izomfeszültséget, amely hozzájárulhat a nyakfájáshoz - írja a VeryWellMind.
Stressz esetén az emberek gyakran megfeszítik az izmaikat, beleértve a nyaki izmokat is. Ez fájdalomhoz és merevséghez vezethet a nyakban és a test más területein. A stressz ráadásul arra is hatással van, hogyan érzékeljük a fájdalmat: egyes kutatások szerint ugyanis miatta érzékenyebben reagálunk a fájdalomra.
A stressz mellett más pszichológiai tényezők is állhatnak a nyakfájás mögött, mint például a szorongás, a gyenge szociális támogatás és a depresszió.
Rendszeres nyakfájás esetén először mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki kikérdez arról, hogy mióta tartanak a panaszaink, és képalkotó vizsgálatokat is elrendel (röntgen, CT, vagy MR), amelyek révén kiderül, hogy van-e valamilyen fizikai elváltozás. Ha nincs kimutatható eltérés, akkor több módszert is bevethetünk, hogy jobban kezeljük a stresszt:
- rendszeres testmozgás,
- relaxációs technikák (progresszív izomrelaxáció például),
- egészséges étrend,
- megfelelő mennyiségű alvás.
Ha ezek a változtatások sem hoznak javulást, egyéb terápiákat (például kognitív viselkedésterápiát, mindfulness terápiát, expozíciós terápiát), vagy gyógyszeres kezelést is javasolhat orvosunk.