Miért szeretjük vagy utáljuk az ölelést?

Min múlik viszonyulásunk az öleléshez, és milyen hatással van ez az egészségünkre?

Mint sokan sejtjük is, viszonyulásunk az öleléshez nagyban múlik a neveltetésünkön. Egy 2012-es tanulmány is rámutat, hogy akiket gyermekkorukban gyakran öleltek meg a szüleik, később maguk is "ölelkezősök" lettek. Akiknél otthon nem volt gyakori az ölelés, később kényelmetlennek találhatják ezt, de persze előfordulhat az ellenkezője is: van, aki épp azért ölelgeti gyakran a szeretteit, mert gyerekként otthon nem zárták őt karjukba a szülei, nagyszülei.

Miért szeretjük vagy utáljuk az ölelést?
Hogy szüleinktől mennyi ölelést kaptunk gyerekként, kihat arra, hogy később szeretjük-e az ölelést

Negatívan hathat a gyermek fejlődésére

Darcia Narvaez pszichológiaprofesszor a  time.com-nak  nyilatkozva kiemelte, hogy a szeretetteljes érintés hiánya nemcsak érzelmileg, hanem a testi fejlődésben is negatívan hathat a gyerekekre. Az intimitásra és együttérzésre is hatást gyakorló bolygóideg alulfejlettségéhez vezethet, illetve a szeretethormonként is ismert oxitocin termelésére is hatással van.

Az oxitocin a hipotalamuszból érkező hormon, melynek komoly szerepe van a társas kapcsolatok szabályozásában. De mire van még hatással, miben van szerepe? Kattintson!

Az önértékelést is befolyásolhatja

Az ölelés az önbecsüléssel és a testképpel is összefügg. Akik nyitottabbak az érintésre, azoknak általában több az önbecsülésük, önbizalmuk. Akik viszont általánosságban véve szorongóbbak, nehezebb megölelniük másokat - még akkor is, ha a barátaikról van szó: számukra kellemetlen érzés lehet, hogy valakit megérintsenek és a karjukba zárjanak.

Az is számít, hogy milyen közegben élünk

Persze, az ölelkezést az is befolyásolja, hogy milyen országban, kulturális közegben élünk: a britek és az amerikaiak kevesebbet ölelkeznek, mint például a franciák vagy a Puerto Ricó-iak, hangsúlyozzák egy 2010-es amerikai tanulmány szerzői.

Ezek az ölelés egészségügyi hatásai

Egy 2015-ös tanulmány készítői pedig azt vizsgálták, hogy milyen hatással vannak az érintések és az ölelés az immunrendszerre . Arra voltak kíváncsiak, hogy azok az emberek, akik úgy érzik, nagyon szeretik őket, ellenállóbbak-e a megfázással szemben. Az eredmény talán őket is meglepte: 32 százalékkal ellenállóbbak voltak azoknál a társaiknál, akik nem érezték úgy, hogy ennyire szeretik őket. Ez a kutatók szerint az ölelés stresszcsökkentő hatásának is betudható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és egyre több helyen - nagyobb számban a Dunántúl keleti felében, illetve a Duna-Tisza közén - számíthatunk záporra, zivatarra. A zivatarok rendszerbe szerveződhetnek, az egymást követő cellákból pedig lokálisan jelentősebb mennyiség is hullhat. A déli, délkeleti szél napközben sokfelé élénk, több helyen erős lesz, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható, de a délnyugati tájakon pár fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra