Depresszióra hajlamosító tényezők

A depresszió rendkívül összetett betegség, és nem tudjuk pontosan, kinél mi váltja ki. Egyeseknél elegendő hozzá egy negatív életesemény, akár egy költözés is, míg másnál a hormonháztartás problémái vagy újabban a koronavírus-fertőzés is okolható a kialakulásáért.

Mint a mentális betegségek többsége, a depresszió is az agyban idéz elő fizikai változásokat. Ezek jelentőségéről még nem tudunk eleget, de az, hogy a tudósok tisztában vannak ezekkel az agyi változásokkal, közelebb juttathatja őket a kiváltó okokhoz. A depresszió biokémiai hátterének főszereplői a neurotranszmitterek, mint például a szerotonin, a noradrenalin és a dopamin, amelyek üzenetszállító agyi vegyületek, és az a feladatuk, hogy az egyik idegsejttől eljuttassák az információt a másikig. Akkor beszélünk depresszióról, ha ezek egyensúlya megbomlik, aktivitásuk csökken.

Életmódbeli tényezők a háttérben

A depressziót szív- és érrendszeri betegségek, a stroke vagy a cukorbetegség is kiválthatja, de a megjelenéséért akár az életmódunkat is okolhatjuk. Ha soha nem megyünk ki a napra, vagy ha túl sok alkoholt fogyasztunk, az hajlamosíthat a kialakulására. Az alkohol- illetve a drogfüggőknél nehezen lehet megállapítani az ok-okozati összefüggést, azaz nem egyértelmű, hogy valaki azért lesz depressziós, mert sokat iszik, vagy azért iszik sokat, mert depressziós. Érdekes párhuzam, hogy egyes kutatások szerint már maga a depressziós periódus is hajlamosító tényezőnek tekinthető. Ilyenkor az ember sérülékenyebb, a depressziós állapot pedig a sérülékenységet fokozza, vagyis növeli egy új szakasz kialakulásának kockázatát. Ezt követheti aztán a major depresszió megjelenése. A rossz periódusok egészen mindennapos problémákkal is indulhatnak: elég a barátokkal, családtagokkal való konfliktusokra, egy szerettünk elvesztésére vagy más szomorú életeseményre, péládul egy szakításra gondolnunk.

A depresszió egy rendkívül összetett betegség. Fotó: Getty Images
A depresszió egy rendkívül összetett betegség. Fotó: Getty Images

Meglepő lehet, de pozitív események is kiválthatnak depressziós tüneteket. Ilyen lehet egy új munkahely, a házasságkötés, vagy például a diploma megszerzése is. Fontos azonban hozzátenni, hogy akár a fentiekre, akár az ellenkezőjükre - amilyen a munkahely elvesztése vagy például egy válás - ugyanúgy lehet válaszreakció a betegség kialakulása.

Hormonok játéka

A genetikai hajlam is könnyen vezethet depresszióhoz, de mindig társul hozzá valamilyen egyéb, kiváltó tényező. A hormonháztartásban végbemenő változás például éppen ilyen. Azoknál, akik premenstruációs szindrómában ( PMS ) szenvednek, könnyebben alakul ki major depresszió. A pajzsmirigyhormon-termelődés problémái is az olyan endokrin folyamatok közé tartoznak, amelyek jó eséllyel vezethetnek depresszióhoz. Szakértők a szülést is rizikófaktornak tekintik: az ilyenkor végbemenő hormonális változások ugyancsak beindíthatják a folyamatot, és kialakulhat szülés utáni depresszió.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos szót ejteni a fogamzásgátló tabletták lehetséges mellékhatás-kombinációiról is. Ki ne hallott volna arról, hogy libidócsökkenést és intenzív hangulatváltozást is tapasztalhat az, aki hormonkészítményt szed, de azt talán kevesebben tudják, hogy ugyanezek a tünetek lehetnek akár a depresszió jelei. Hasonló probléma foglalkoztatja a téma szakértőit a menopauza kapcsán is, hiszen a menstruáció megszűnésével gyakoribb a depresszió, de az vitatott, hogy ez a hormonális változásoknak köszönhető-e.

A PMS lelki tényezői Hiszti vagy abnormális pszichés állapot, esetleg már premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD)? Meddig és hogyan kompenzálhatóak otthon a tünetek, és mikor van szükség orvosi segítségre? A PMS lelki tényezőiről egy korábbi cikkünkben olvashat.

Terápiás hatások

A kombinált kognitív és gyógyszeres terápiával kezelt betegeknek gyakran írnak fel olyan ismert és hatékony antidepresszánsokat , amelyek a neurotranszmitter-rendszerekre hatnak. A gyógyszerek kapcsán azonban fontos megjegyezni, hogy egyes - más problémák miatt szedett - készítmények mellékhatása is lehet a depresszió: ilyen például az akné kezelésére használt isotretinoin, illetve az ekcéma kezelésére használt kortikoszterodiok, valamint az interferon-alfa tartalmú gyógyszerek is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra