Ambulancia nyílt a poszt-COVID szindrómával küzdőknek

A poszt-COVID szindróma mentális hatásainak kezelésére szakosodott ambulancia nyílt a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetben.

Az új típusú koronavírus nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is óriási terhelésnek teszi ki a fertőzötteket, ám a felgyógyultak mentális egészségének rendezése mindeddig nem került fókuszba. Az RTL Híradó beszámolója szerint azonban a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet külön ambulanciát nyitott a poszt-COVID szindrómában szenvedők mentális hatásainak kezelésére. A vírus hosszú távú mentális utóhatásai leggyakrabban depressziós és szorongásos tünetek formájában jelentkeznek, külföldi felmérések szerint a gyógyult fertőzötteknél a depresszió előfordulásának gyakorisága a négyszeresére, míg a szorongásé a háromszorosára nő.

koronavírus COVID-19 mentális hatás depresszió szorongás
Külön ambulancián kezelik a COVID-19 mentális utóhatásait. Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Karanténszorongás vagy depresszió? Így ismerhetjük fel, melyikkel van dolgunk - részletek !

"Amikor a páciensek tapasztalják magukon a furcsa, bizarr, félelmet keltő tüneteket (például zsibbadást , érzészavarokat, izomproblémákat, nehézlégzést), az első dolog, ami az eszükbe jut, hogy valamilyen halálos betegség leselkedik rájuk, és még nincsenek túl a fertőzésen" - részletezte Kéri Szabolcs, az intézet pszichiátriai igazgatója, aki azt is elmondta, hogy a fertőzésen átesettek kb. 30 százalékát érintik a poszt-COVID szindróma mentális utóhatásai. De azoknál is jelentkezhetnek különféle pszichés tünetek, akik maguk nem estek át a fertőzésen, de közeli hozzátartozóikat vesztették el a COVID-19 következtében. A két hete működő ambulancián eddig több mint 130 páciens fordult meg, és ez a szám várhatóan növekedni fog, ahogy a jelenleg kórházban ápolt betegek is felépülnek a fertőzésből.

A híradónak nyilatkozó Harmatta János, a Magyar Pszichátriai Társaság tiszteletbeli elnöke úgy fogalmazott, a pandémiával járó lelki terhelés nagyon hasonlít a háborús helyzetekéhez, ebből kell felépülni. A szakértő szerint a neheze csak a járványügyi korlátozások feloldása után jön csak, amikor az addig elfojtott pszichés problémák is a felszínre törnek. Épp ezért szükség lehet majd a pszichiátriai ellátás kapacitásának növelésére, akár új terápiás módszerek kidolgozásával.

Krónikus fáradtság, agyköd, ízületi fájdalmak, emlékezetkiesések, tartós láz és légzési nehézségek - sokan ilyen panaszokkal küzdenek még hónapokkal a koronavírus-fertőzés leküzdése után is. Túlélők meséltek a Reuters-nek arról, hogyan nehezíti meg mindennapi életüket a hosszú COVID. Ide kattintva részletesebben is olvashat a témáról!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.