Az élelmiszerek rosttartalmának élettani szerepe

Mik az élelmi rostok? Milyen élettani hatásaik lehetnek? Melyek a rosthiányos és a rostokban gazdag ételek? Tudjon meg róluk minél többet cikkünkből!

Epidemológiai vizsgálatokból ismeretes, hogy az elhízás, a magasabb vérzsírszint, a cukorbetegség, a székrekedés, a divertikulózis, a vastagbélrák és a hasnyálmirigyrák lényegesen kisebb számban fordul elő az élelmi rostokban dús táplálékot fogyasztó népeknél. A civilizációs betegségektől megkímélt népek körében az élelmi rost-fogyasztás eléri a napi grammot, a fejlett országokban ez az érték 20-25 gramm, az élettanilag szükségesnek ítélt napi 50 gramm fogyasztással szemben.

Élelmi rostok a cellulóz, a hemicellulózok, a lignin és a pektinek. A rostok élettani szerepe bélmotilitás-fokozó, tranzitidőt csökkentő, vízkötő, adszorpciós, kationcserélő és a vastagbélben nyomáscsökkentő hatásoknak köszönhető. A pektin az epével a bélbe ürített epesavakat és zsírsavakat megköti, és így szérum-koleszterinszint csökkentő hatást fejt ki.

Rosthiányos és rostszegény élelmiszerek a hús és a húskészítmények, a tej és tejtermékek, a tojás, a fehérlisztből készült áruk, a szeszes-italok és az üdítő-italok, így ezek fogyasztását célszerű jelentősebb mértékben korlátozni. A napi 50 gramm rostbevitel érdekében a rostban gazdag búzakorpa (54%), a búzacsíra (22%), a gaham-lisztből készült pékáru (15%), a rozskenyér (15%), nyers, friss és feldolgozott (fagyasztott, őkezelt, szárított, aszalt) zöldségek és gyümölcsök, a diófélék, az olajos magvak, a különböző kásák, a csemege-kukorica és a pattogatott kukorica fogyasztása kiemelten ajánlott. Az élelmi rostok pótlásában nagyobb szerepet kaphatnak a táplálkozásban egyre népszerűbé váló rostos ivólevek. Rosttartalmuk 2-3% körüli érték.

A rostbevitel növelését fokozatosan végezzék, mert a rosthiányos táplákozáshoz szokott emésztőrendszer elcsökevényesedett izomzatának és mirigyeinek megerősítése óvatos diétaváltást és türelmet igényel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra