Szilva és alma: a friss és az aszalt szilva, illetve a szilvalé közismerten hatékony megoldás a székrekedésre. A gyümölcs gazdag élelmi rostokban, másrészt természetes módon tartalmaz szorbitot, egy cukoralkohol vegyületet. A szorbit nem bomlik le emésztés közben, a vastagbélbe érve pedig szervezetünk igyekszik gyorsan megszabadulni tőle – magyarán serkenti a bélmozgást. A szilván túl az alma is rendelkezik némi szorbittartalommal, így az is jó alternatíva lehet. (Fotó: Getty Images)
Meleg italok: ugyancsak felpörgetheti az emésztést, ha meleg italokat iszunk, különösen, ha koffein is van bennük, mint a kávéban és egyes teákban. Mind a langyos hőmérséklet, mind a koffein képes ugyanis stimulálni a beleket, fokozva a bélmotilitást. Ezenkívül a bőséges folyadékbevitel eleve fontos mind a székrekedés megelőzéséhez, mind a kezeléshez, mivel a probléma éppen a széklet túlzott kiszáradásából ered. (Fotó: Getty Images)
Mozgás: ritkán gondolunk rá így, de a fizikai aktivitás emésztésünk szempontjából is rendkívül fontos. Nyilván alhasi görcsökkel és puffadással küzdve az utolsó dolog, amire vágynánk, egy kiadós séta lenne. Mégis érdemes felkelni ilyenkor a kanapéról, mert a testmozgás serkenti az anyagcserét és erősíti a bélmozgást. (Fotó: Getty Images)
Térdeket fel: nagyban megkönnyíthetjük a székletürítést azzal, hogy közben megfelelő testtartást veszünk fel. E téren egyfajta guggoló pozíció ugyanis a legoptimálisabb. Sokat segíthet tehát, ha a vécén ülve egy kisebb sámlit teszünk a lábunk alá. Talán kevésbé kényelmes így, de a mellékhelyiség nem is arra való, hogy kényelmesen ücsörögjünk benne. (Fotó: Getty Images)
Vény nélkül kapható gyógyszerek: alkalmanként és előírás szerint használva hashajtókat is bevethetünk a szorulás megszüntetése érdekében. Ezek egy része ozmotikus hatással bír, ami azt jelenti, hogy megtartják a vizet a belekben, lazítva ezáltal a székletet. Más részük pedig közvetlenül a beleket stimulálva készteti azokat összehúzódásra. A megfelelő készítmény kiválasztása kapcsán érdemes orvossal vagy gyógyszerésszel konzultálni. (Fotó: Getty Images)
Nem szabad erőlködni: végezetül érdemes megemlíteni egy módszert, amely több bajt okozhat, mint amennyi hasznost remélhetünk tőle. Ha nincs meg a kellő inger, sosem javasolt a vécén erőlködni. A szorulás aligha múlik el tőle, ugyanakkor akár végbélelőesést (prolapszust), végbélfájdalmat és -vérzést is eredményezhet, valamint fokozza az aranyérbetegség kialakulásának kockázatát. (Fotó: Getty Images)