A D-vitamin a zsíroldékony vitaminok közé tartozik. Bár vitaminnak nevezzük, valójában hormonszerű hatása van, mert ez az előanyaga a kalciumháztartást és a csontanyagcserét szabályozó hormonnak, a kalcitriolnak.
A D-vitamin elnevezés alatt két molekulát is értünk: a D2-vitamint (kalciferol vagy ergokalciferol) és a D3-vitamint (kolekalciferol). A táplálékkal felvett D2-vitamin egyszerű kémiai reakcióval D3-vitaminná alakul a szervezetben.
Napfénytől
Természetes körülmények között az emberi szervezet képes D3-vitamin előállítására. A D3-vitamin koleszterinből keletkezik napfény hatására a bőrben, majd további átalakulásokon megy keresztül előbb a májban, majd a vesében. Itt annyi kalcitriol keletkezik belőle, amennyi a szervezet kalcium- és a foszfátanyag-cseréjének mindenkori optimális beállításához szükséges. A D-vitamin, illetve a belőle képződő kalcitriol szabályozza a vér kalcium- és foszfátszintjét, valamint a csontképződést és a csontátépülést. A vér megfelelő kalciumszintje létfontosságú a sejtek, különösen az izomsejtek normális működéséhez. Az optimális kalciumszintet a bélből történő felszívódás és a vesén keresztüli kiürülés szabályozásával befolyásolja a kalcitriol.
A D-vitaminhiány következményei
Gyerekkorban a csontképződés elégtelensége miatt a csontok lágyak, hajlékonyak maradnak, és a terhelésnek megfelelően deformálódnak (lábak, bordák), súlyos D-vitaminhiány esetén angolkór alakul ki. Felnőttkori D-vitaminhiány osteomalachiát, a csontok ásványianyag-tartalmának elvesztését okozza.
Túladagolás
Mivel zsíroldékony vitamin, a szervezetben raktározódik a felesleges mennyiség. Ha túl sok van belőle, kóros tüneteket okozhat: a vér kalciumszintje megemelkedik, a vesében nő a kalcium-kiválasztás, vesekövek, majd később veseelégtelenség alakulhat ki. Más lágy szövetekben is kalcium rakódik le. Ezek a tünetek csak tartósan nagy adagok (napi 60 000 NE) szedésekor jelentkeznek.
Egyensúly
A D-vitamin jelenléte önmagában nem elegendő a megfelelő csont- és fogképződéshez, valamint a vér és a szövetek ionegyensúlyának fenntartásához. Gondoskodni kell a megfelelő kalcium- és foszfát-bevitelről is. Sok kalciumot tartalmaznak a tej- és tejtermékek, a zöldségek. D-vitamint nagyobb mennyiségben a tőkehalmáj, a halak, a kaviár, a máj, a margarinok, a tojássárgája tartalmaz.
Életkor | Napi szükséglet |
0-18 év | 10 ľg = 400 NE (nemzetközi egység) |
18 év felett | 5 -7,5 ľg = 200-300 NE |
terhesség, szoptatás | 10 ľg = 400 NE |