Fejfájás és migrén ellen
Ha csípős paprikáról van szó, nem sokaknak jutna eszébe, hogy paprikaspray-t kellene az orrunkba fújni. Ugyanakkor egy korábbi kutatás kimutatta, hogy ezzel a módszerrel 10 emberből 7-nél enyhíthetők a fejfájásos panaszok, köszönhetően a szer háromosztatú idegre gyakorolt hatásának.
Meghosszabbíthatja az életet
Egy átfogó tanulmány készítői arra jöttek rá, hogy akik 20 éven át havonta legalább egy friss vagy szárított csilipaprikát megettek, 13 százalékkal csökkentették a korai elhalálozás veszélyét. A kutatók szerint ez valószínűleg a csilipaprikában lévő tápanyagoknak, illetve gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető.
Segít az orrproblémákon
A nem-allergiás orrnyálkahártya-gyulladással küzdők tüneteit, mint az állandó orrfolyás vagy orrdugulás jelentősen enyhítheti az erőspaprika-fogyasztás.
Felpörgeti az anyagcserét
A csípős ízt adó kapszaicintartalmának köszönhetően a paprika nem hagyja lelassulni az anyagcserét, eközben viszont csökkenti az étvágyat.
Fájdalom ellen
Szintén a kapszaicinnek köszönhetően az erős paprika enyhíti az ízületi gyulladás és a fibromyalgia kellemetlen tüneteit, illetve segít a fájdalomcsillapításban is.
Természetes tartósítószer
A csípős paprika baktériumellenes és egyéb mikroorganizmusok elleni hatása miatt akár természetes tartósítószerként is beválhat. Talán jobban is, mint a mesterséges tartósítószerek, de egyelőre ezt még vizsgálja a tudomány.
Vitaminbomba
A csípős paprika gazdag A-, B-, C- és E-vitaminban , illetve néhány tanulmány azt sugallja, hogy az erős paprikában lévő kapszaicin antioxidánsként is funkcionálhat.
Emésztőrendszerünk bánhatja a túladagolást
Ha túl sokat eszünk, a csípős paprika hasfájást, hányingert, hányást, hasmenést, gyomorégést okozhat. Persze, egyébként is van, aki érzékenyebb rá - náluk rosszullét, allergiás vagy akár asztmás roham is felléphet. A víz ilyenkor nem segít, de egy kis tej, tejtermék, jégkrém, egy falat kenyér elmajszolása vagy bármilyen keményítőtartalmú élelmiszer enyhítheti a tüneteket.
Forrás: webmd.com