Változatosság
Az, hogy megpróbáljuk minél változatosabbá tenni az étrendünket, alapfeltétel. A változatos étrend egyrészt biztosítja, hogy minden fontos tápanyagból eleget kapjon a szervezetünk, másrészt azt, hogy ne unjunk rá az ételekre, hiszen akkor sokkal inkább hajlamosak vagyunk letérni a helyes útról.
Tudatos tervezés
Az étkezések tudatos tervezése is nagyon fontos, ha valaki egészségesen akar táplálkozni. Érdemes néhány napra előre kitalálni, milyen ételeket szeretnénk fogyasztani, és ezekhez igazítva megírni egy bevásárlólistát - így nagyobb esélyünk van rá, hogy nem csábulunk el például egy gyorsétterem mellett sétálva. Annak is érdemes utánajárni, hogy az otthonunk, munkahelyünk közelében milyen helyek vannak, ahol egészséges ételeket szerezhetünk be, arra az esetre, ha valami keresztülhúzná a terveinket, és nem lenne időnk főzni, vagy bevásárolni. Ezzel a módszerrel időt, energiát, kalóriákat spórolhatunk , sőt, minél többször főzünk saját magunknak, annál több pénzt is.
Reggelizzünk!
Az egészséges életmódot folyatók nagy része egyetért abban, hogy nem szabad kihagyni a reggelit, és igazuk van: kutatások igazolják, hogy a rendszeresen reggelizők könnyebben érik el, és tartják meg az egészséges testsúlyukat. Ha nem is vagyunk éhesek, egy kevés fehérjét és egészséges szénhidrátot próbáljunk magunkhoz venni, mert erre a testünknek és az agyunknak is szüksége van a lendületes napindításhoz.
Fontos a folyadékfogyasztás
Unásig ismételt "szabály", de érdemes megfogadni: igyunk sok vizet. A dehidratáltságot például nagyon könnyű összekeverni az éhséggel, de akik rendszeresen elég vizet isznak, azoknak nem kell tartaniuk attól, hogy felesleges kalóriákat fognak bevinni a szervezetükbe, mert összetévesztik az éhséget a szomjúsággal. Az ital, amit iszunk, legjobb, ha sima víz, esetleg ízesítés nélküli gyógytea, hiszen a folyékony kalóriákra is figyelni kell. Az üdítők, az alkohol, az egészségesnek hitt gyümölcslevek, turmixok jó része tele van cukorral, tehát üres kalóriának számít. Ezeknek a fogyasztásával szinte észrevétlenül több száz extra kalóriát vihetünk be naponta, ami nagyon hamar meg fog mutatkozni a testsúlyunkon is.
Értelmezzük a címkéket
Nagyon fontos, hogy megtanuljuk értelmezni az ételek címkéjén található összetevőlistát. Ez igényelhet egy kis utánajárást, kutatást, hiszen csak a hozzáadott cukornak 20-30 féle elnevezése van. Jó alapszabály, hogy minél hosszabb egy élelmiszer összetevőlistája, általában annál kevésbé egészséges. A legjobb persze, ha minél több saját készítésű ételt eszünk, amelyekhez organikus alapanyagokat vásárolunk. Annak is érdemes utánajárni, melyik ételcsoportból mekkora mennyiség számít egy adagnak, mivel sokan ezzel sincsenek tisztában.
Forrás: care2.com