Lehet-e növényvédő szer a limonádéban?

Sokak számára a nyári kánikula egyet jelent a frissítő limonádékkal. A citrusok többségét azonban növényvédő szerekkel kezelik. Így adja magát a kérdés, hogy kioldódhatnak-e a kezelt citrom héjáról ezek a szerek az italunkba?

Véletlenszerűen választott citromokat vizsgáltak

Számos üzletben olvasható a figyelmeztetés: "A citrusok héja emberi fogyasztásra nem alkalmas." De ez vajon tényleg így van? Mi történik, ha felületkezelt citromból limonádét készítünk? Kioldódhatnak-e italunkba a citrusok héjából a növényvédő szerek? Érdemes-e átmosni a citromokat fogyasztás előtt? A kérdések megválaszolásához véletlenszerű kiválasztott citromokon végeztek szermaradvány-méréseket, mosási kísérleteket és kioldódási vizsgálatot a Nébih szakemberei.

Kioldódhatnak a limonádéba a citrusok héjából a növényvédő szerek?
Veszélyes lehet egészségünkre a citromon maradt növényvédő?

A húsukban és a héjukban is mérték a növényvédő mennyiségét

A citromok először teljes szűrővizsgálaton estek át: mind a héjukban, mind a húsukban megmérték a növényvédőszer-maradék mennyiségét. Szerencsére egyik tételben sem volt határértéket meghaladó mennyiségben szermaradvány. Következő lépésként 3 különböző mosási fázison estek át a citromok: sima vizes lemosáson, mosogatószeres dörzsölésen és almaecetes áztatáson. Hatékonyság szempontjából elmondható, hogy nincs jelentős különbség az egyes technológiák között, de általános jó tanács, hogy fogyasztásuk előtt otthon is érdemes mindig alaposan lemosni a friss gyümölcsöket és zöldségeket .

75 liter limonádét kellene meginni, hogy veszélyes legyen

A kioldódási vizsgálat 4 különböző közegben (sima és szénsavas vízben, kólában, valamint alkoholos italban), 3 időtartamban (20 perc, 1 óra és 24 óra) történt. Wredményei azt mutatják, hogy a kioldódás olyan csekély, hogy az akut kockázat eléréséhez legalább 75 liter limonádét kellene elfogyasztanunk egyetlen nap alatt. A hosszú távú fogyasztás esetén azonban természetesen továbbra is fontos szempont a mértékletesség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nyári hőségben nagyon jól esnek a jeges italok, amelyeket érdemes otthon elkészíteni, ha a lehető legegészségesebb változatot innánk. A limonádé mellett számos ízletes, hűsítő italt készíthetünk. A receptekért kattintson!

A Nébih élelmiszerbiztonsági tippjei a házi limonádé készítéséhez:

  • Csak olyan citromot vásároljunk, amelynek jelölésén szerepel a származási hely, a forgalmazó és a kezelés módja.
  • Előkészítésnél ügyeljünk a környezet tisztaságára, a személyi higiéniára.
  • Az italhoz jó minőségű csapvizet vagy ásványvizet használjunk.
  • A gyümölcsöket és fűszernövényeket csak alapos lemosás és lecsepegtetés után használjuk fel.

Forrás: Nébih Szupermenta

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra