Káliummal dúsított sókkal csökkenthető a stroke kockázata – hívta fel Facebook-követői figyelmét az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A Medical News Today cikkére hivatkozva azt írták, a hagyományos asztali sóban található nagy mennyiségű nátrium hozzájárulhat a magas vérnyomás, közvetve pedig a stroke (szélütés) és a szívroham kialakulásához, illetve évente 1,9 millió halálesethez.
Nátrium helyett kálium?
A kutatók szerint, ha a hagyományos sót kálium-kloridot tartalmazó sóhelyettesítőre – avagy káliummal dúsított sóra – cseréljük, az hatékony megoldás lehet a stroke kockázatának csökkentésére. A vizsgálatba több mint 15 ezer stroke-on átesett személyt vontak be, és közülük csaknem háromezernél ismétlődő stroke történt.
A káliumdúsított sót használóknál 14 százalékkal csökkent a visszatérő stroke kockázata és 21 százalékkal a stroke okozta halálesetek száma” – emelték ki.
Önmagában nem elég
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a sóhelyettesítők használata önmagában nem elegendő a stroke megelőzéséhez. A nátrium-kálium egyensúly javítása érdekében ajánlott káliumban gazdag ételeket fogyasztani, például az alábbiakat:
- héjában főtt burgonya,
- paradicsom,
- banán,
- avokádó,
- hüvelyesek,
- joghurt,
- leveles zöldségek,
- aszalt gyümölcsök.
A nátriumbevitel csökkentése érdekében pedig jobb kerülni a feldolgozott élelmiszereket, só helyett pedig lehetőleg más fűszereket használj az ételek ízesítésére.
Nem mindenkinek ajánlott
A káliummal dúsított só azonban nem mindenkinek ajánlott. Jobb, ha nem fogyasztják
- vesebetegek,
- olyanok, akiknél a kálium vizeletbe történő kiválasztása nem megfelelő,
- azok, akik káliumszintet befolyásoló gyógyszert szednek,
- gyermekek,
- várandós nők.
A magas nátriumtartalmú asztali sók betiltását javasolja az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Mutatjuk, mivel indokolják mindezt.