A krónikus szájszárazság így hat a fogakra

Ha csak időnként tapasztalunk szájszárazságot, még nem jelent nagy problémát: a folyadékbevitel növelésével egyszerűen orvosolhatjuk az átmeneti panaszt, megszüntetve a kellemetlen szájszagot. Vannak azonban, akik krónikus szájszárazsággal, más néven xerosztómiával küzdenek.

Krónikus szájszárazságról akkor beszélhetünk, ha a szervezet nem termel elegendő nyálat ahhoz, hogy megvédje a fogakat és ínyt a káros baktériumoktól és savaktól. Kialakulásának számos oka lehet: jelentkezhet például egyes gyógyszerek mellékhatásaként, bizonyos egészségügyi állapotok velejárójaként, de az öregedés is növelheti a kockázatot - olvasható a Your Dental Health Resource összefoglalójában, amely a jelenség kockázataira is kitér.

szájszárazság, fogszuvasodás, fogínybetegség, fog- és szájápolás, krónikus szájszárazság
Xerosztómia esetén veszélybe kerülhetnek a fogaink. Fotó: Getty Images

Fogszuvasodáshoz és ínybetegséghez vezethet

A nyáltermelésnek több fontos szerepe is van: a nyál segít a táplálék lebontásában, hozzájárul az emésztés megfelelő működéséhez, valamint a fogszuvasodás ellen is védelmet nyújt. Ha ugyanis a szájban elegendő mennyiségű nyál van, akkor fogaink kevésbé vannak kitéve a baktériumok, a lepedék és az élelmiszerekből származó savak káros hatásainak. De ha nincs elég nyálunk, akkor szájüregünkben könnyebben elszaporodnak a kórokozók, illetve nagyobb eséllyel alakul ki savas környezet, ezek miatt pedig jelentősen nő a fogszuvasodás, az ínybetegségek és a szájpenész kockázata is.

A legtöbb ember hajlamos arra, hogy elfeledkezzen az ivásról, ami enyhe mértékű kiszáradást okozhat. Másokat viszont állandó, megmagyarázhatatlan, erős szomjúság gyötör. Mutatjuk, mi lehet ennek az oka.

Mit tehetünk a krónikus szájszárazság ellen?

A krónikus szájszárazság megelőzési és kezelési módszerei - a probléma kiváltó okától függően - egyénenként eltérőek lehetnek. Általánosságban beválhat, ha étkezések után cukormentes rágógumival visszaállítjuk a száj egészséges pH-értékét, illetve ha odafigyelünk arra, hogy rendszeresen igyunk legalább néhány kortyot.

Érdemes továbbá mérsékelni a koffeinbevitelt , illetve megfontolni a gyógyszerváltást, amennyiben ezek állnak a szájszárazság hátterében. De az is mindenképpen ajánlott ilyenkor, hogy a szokásosnál is gyakrabban keressük fel a fogorvosunkat, hogy még időben felfedezhessük a xerosztómia által okozott fog- és szájbetegségeket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.