A szájpenész tulajdonképpen a Candida gomba túlszaporodása a szájüregben, illetve a torokban. Ez a gomba természetes része a szervezetünk flórájának, megtalálható a nyálkahártyákon, a bőrön és a bélrendszerben is és általában nem okoz semmilyen problémát. Ha azonban valamilyen ok miatt a bél-, nyálkahártya- vagy bőrflóra egyensúlya felborul, a gomba könnyen elszaporodhat.
A szájpenész nagyon gyakori a kisbabáknál, de általában nem okoz különösebb problémát és rövid időn belül elmúlik. Kezelni azonban szükséges, egyrészt mert fájdalmassága miatt gátolhatja, hogy a babát megfelelő módon etethessük (ez pedig súlyvesztéshez vezethet), illetve átterjedhet a végbélre és a nemi szervekre is, ahonnan sokkal nehezebb kiirtani. A szájpenész azonban felnőtteknél is megjelenhet, különösen akkor, ha valami miatt legyengült az immunrendszer.
Hajlamosabbak lehetnek a szájpenészre a cukorbetegek , a HIV-fertőzöttek , a daganatos betegek, azok, akik valami miatt szájszárazsággal küzdenek. A várandós nőket, a dohányosokat, a szervátültetésen átesetteket, a stresszes életmódot élőket is gyakrabban érinti ez a betegség. Bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok, a kortikoszteroidok, a fogamzásgátló gyógyszerek is fogékonyabbá tesznek a szájpenészre.
A szájpenész megfelelő szájhigiéniával megelőzhető
A betegség tünetei elég jellegzetesek és egyértelműek: a száj belső nyálkahártyáján, a nyelven, az ínyen vagy a torokban fehér foltok jelennek meg, melyeket le lehet törölni. Alattuk a nyálkahártya vörös és érzékeny, időnként vérezhet is. A szájpenész kísérőtünete lehet a száj kirepedezése , a nyelési nehézségek, a rossz lehelet, illetve a kellemetlen szájíz. A szájpenész nem fertőző.
A szájpenész kezelése függ a beteg életkorától, a gombásodás kiterjedtségétől, illetve, hogy okoz-e bármilyen súlyosabb problémát. A legtöbb esetben gombaellenes ecsetelő, szopogató tabletta vagy szájvíz elegendő a betegség ellen, de amennyiben valamilyen külső tényezőre is visszavezethető a szájpenész, akkor azt is szükséges kezelni (például azért is, hogy ne jelenhessen meg újra a gombásodás). A rosszul beállított fogpótlást alakítani kell, érdemes leszokni a dohányzásról, és felül kell vizsgálni a cukorbetegség kezelési tervét is. A szájpenész elkerüléséhez a rizikófaktorokat érdemes csökkenteni, vagyis azt kell megakadályozni, hogy a gomba elszaporodjon a szájban. Ezt elérhetjük megfelelő szájhigiéniával , puha sörtéjű fogkefe használatával, a probiotikumok "visszapótlásával", a krónikus betegségek megfelelő kezelésével, illetve az immunrendszerünk megerősítésével.