2 hét, 5 kiló mínusz!

Annak, aki gyors, hatékony és szuperkarcsúsító diétát keres, a fehér és zöld ételeken alapuló étrend a legjobb választás. Egészségesen tart, méregtelenít és rövid idő alatt segít formába lendülni bármely életkorban.

Kevés az olyan étrend, melynek fő célja a jelentős fogyás, de közben nem meríti ki szervezetünk energiaraktárait. A zöld-fehér diéta során csupa olyan ételt vehetünk magunkhoz, mely gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, ugyanakkor nem tartalmaz felesleges kalóriákat, zsírt és cukrot, nem beszélve az adalékanyagokról. A módszer a divatvilág nem hivatalos diétája is, Leandro Carvalho brazil szupermodell-tréner is erre esküszik. Ha gyors, egészséges fogyásra vágyunk, próbáljuk ki!

A diéta lényege

Testsúlyának változásairól vezessen naplót a HáziPatika.com-on! Az étrend betartását két hétig ajánlják. Az első héten korlátlan mennyiségben fogyaszthatunk zöld leveles zöldségeket és turmixokat, zöld gyümölcsöket, de mást nem. A második héten rátérhetünk a fehér proteinforrásokra: tojásfehérje, csirkemell és halhús, illetve az elfogyasztott zöldségek és gyümölcsök lehetnek fehérek is (pl. fehér retek, fehérrépa , gomba, kókusz, banán), ám a burgonyával ilyenkor is bánjunk csínján, legföljebb egyszer-kétszer, és csak főve vagy héjában sülve együk. A koncepció lényege, hogy az első héten intenzíven méregtelenítjük a szervezetet, közben megvonva magunktól a finomított cukrot, a zsírokat (egy kevés olívaolaj megengedett), a finomított szénhidrátokat és a glutént. A második hét étrendje ennél már jóval megengedőbb: a sovány szárnyasok és a halhús zsírszegény fehérjeforrások, emésztésük nem terheli meg a szervezetet, mégis biztosítják a megfelelő napi energiabevitelt, ezekből nyugodtan falatozhatunk.

Kombinálhatjuk a zöld leveles ételeket és a fehér húsokat tejtermékekkel is, például kefirrel, görög joghurttal, túróval, zsírszegény sajtokkal, sőt tojásfehérjét is fogyaszthatunk. Ha el sem tudjuk képzelni, hogy egy hétig pusztán zöldségen és gyümölcsön éljünk, esetleg egészségi állapotunk miatt nem méregteleníthetünk, vagy egyszerűen csak túlságosan le van gyengülve a szervezetünk egy betegség után, és nem szeretnénk jelentősen csökkenteni a napi kalóriabevitelt, mindkét héten a második hét menüjét fogyasszuk. Az utóbbi esetben is jelentősen csökken a napi szénhidrát-bevitel, tehát fogyásra számíthatunk! Emellett nyugodtan ehetünk ötször egy nap, nem kell sanyargatnunk magunkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szabad, nem szabad...

Bátran és korlátlanul együk

Zöld leveles zöldségek és zöld gyümölcsök: klorofilltartalmuk kiemelkedő, mely a szervezetből úgy távolítja el a méreganyagokat, akár a porszívó! A klorofill a növények olyan összetevője, melynek szerkezete és összetétele sok szempontból hasonlít az emberi vér színét adó hemoglobinéra. Antibakteriális, erős salaktalanító, ha húgyúti fertőzés vagy bizonyos emésztőszervi panaszok állnak fenn, azokat is segít enyhíteni. Kívül-belül szépít, egyenletessé és sugárzóvá teszi a bőrt, támogatja a sejtek regenerálódását, miközben a koleszterinszintet is csökkenti. A magas rosttartalomnak köszönhetően a zöldségek gondoskodnak a teltségérzetről az étkezések között. Mivel egy nap ötször is ehetünk, legfeljebb három órán át kell kihúznunk. Ezek mind jöhetnek: brokkoli , kelbimbó, káposzta, uborka, zöldsaláta (pl. jégsaláta, madársaláta, bébispenót, rukkola), spárga, zöldbab, borsó, spenót, sóska, avokádó, alga, zöldhagyma, zöldpaprika, petrezselyem, koriander, bazsalikom, oregánó, menta, zöldalma, szőlő, kivi, zöld körte.

Fehér húsok és tejtermékek: a sovány húsok biztosítják a megfelelő napi energiát, ám emésztésük lényegesen könnyebb, mint a sertés- vagy a marhahúsé. Tartalmazzák a létfontosságú esszenciális aminosavakat, melyek gondoskodnak róla, hogy fittek legyünk. Különösen érdemes előnyben részesítenünk a halat, és ha szeretjük, más tengeri herkentyűket, mert ezek húsát dolgozza fel a szervezet a leghamarabb. A tejtermékek közül a polcról az élőflórás natúr joghurtot és kefirt vegyük le. Készíthetünk saját magunk, otthon élőflórás joghurtot*, így olcsóbban kijövünk. Az utóbbiak segítik az emésztőrendszer helyes egyensúlyának visszaállását és segítenek megóvni testünket a kórokozók támadásától. A tojásfehérjét sem kell megvonni magunktól ebben az időszakban.Ezek mind jöhetnek: csirkehús, pulykahús, hal, tintahal , rákok, kagyló, tej, kefir, túró, joghurt, sajtok, tojásfehérje

Inni is kell

A méregtelenítő fázisnál a megfelelő folyadékpótlás kritikus pont, ez a salaktalanítás lelke, ne mulasszuk el! Ihatunk préselt zöldség- és gyümölcsleveket (de csak zöld és fehér alapanyagból), cukormentes gyógyteát, limonádét. Egy nap minimum tízpohárnyi vizet igyunk meg a második héten is, az elsőn pedig a zöldség- és gyümölcslevekkel, gyógyteákkal együtt legalább 3 litert!

Naponta megihatunk 2-3 csésze zöld teát is, mely segíti a méregtelenítést és antioxidánsokkal tölti fel a szervezetünket. Ha nem szeretjük, egyszerűen készíthetünk gyömbérteát helyette: forró vízbe reszeljünk egy kevés friss gyömbért, és néhány percig hagyjuk állni. Tehetünk hozzá citromot is, hogy az serkentse az anyagcserénket.

testtömeg-indexét (BMI)! A tiltólista

A diéta alatt nem szabad fekete teát innunk és ezekre a hetekre a kávéról is érdemes lemondani. Kerüljük a vörös húsok fogyasztását, a fehér lisztet és a cukrot, mindenféle egyéb fő szénhidrátforrást (pl. rizs, burgonya, tészta és kenyér, pékáruk), a tartósítószerekkel és mesterséges színezékekkel dúsított élelmiszereket (ezek akadályozzák a méregtelenítést). Ne feledjük, hogy a gyakran a fagyasztott és félkész ételek is tartalmazhatnak mesterséges adalékanyagokat!

Mintaétrend

1. hét - csak zöld leveles zöldség és gyümölcs

Ezt az étrendet az alapdiéta szerint 6-7 napig érdemes tartani, de már azzal is sokat teszünk, ha 1-2 napig kipróbáljuk, mert már ennyi idő alatt elkezd tisztulni a szervezetünk. Az alábbiak irányadóként szolgálnak arra, hogy mit együnk a különböző étkezések alkalmával. Bármikor áttérhetünk a későbbi, könnyített hét menüjére, ha úgy érezzük.

Fontos! A csökkentett kalóriatartalmú, méregtelenítő étrendet csak azoknak szabad alkalmazni szakértő felügyelete nélkül, akiknek egészséges a szervezete. Nem ajánlott gyulladásos betegségek, láz, gyenge állapot esetén és a várandósság illetve a szoptatás ideje alatt sem. Az első héten kerüljük az erős fizikai igénybevételt a csökkentett kalóriatartalmú étrend miatt. Reggelik: frissen préselt alma-körtelé, gyömbéres limonádé mentával, bazsalikom-uborka turmix, búzafűlé, egy nagy fürt szőlő, avokádókrém korianderrel, zöldhagymával, kivi.

Tízóraik: nyers káposztatorzsa brokkolikrémmel, zöld tea, kivi-zöldalma-szőlő tál.

Ebédek: borsófőzelék (rántás helyett sűrítsük úgy, hogy a borsó egy részét összeturmixoljuk botmixerrel), spenót minimális rántással vagy anélkül, az előző módszerrel sűrítve, párolt brokkoli és spárga avokádópürével, sóskaleves, káposztafőzelék (rántás nélkül/ minimális rántással), spárga-krémleves, brokkoli-krémleves, zöldhagyma-krémleves.

Uzsonnák: grillezett zöldalma fahéjjal, olívaolajon párolt kelbimbó, káposzta-alma saláta, grillezett körteszeletek almapürével, uborka, csíkokra vágva, avokádószeletek bazsalikommal és oregánóval.

Vacsorák: párolt spárga fűszeres olajjal (zsázsával, olívaolajjal elkészítve), spenótsaláta almakockákkal, zöldsaláta vegyes zöldekből, bazsalikomszósszal (olívaolajat vagy más, hidegen sajtolt növényi olajat tehetünk rá), zöldbabos saláta.

Extra tipp: Ha úgy érezzük, kevés ez az ételmennyiség, nyugodtan együnk meg reggelire egy vékony szelet teljes kiőrlésű lisztből készült pirítóst, uzsonnára pedig szemezgethetünk az olajos magvakból (pl. dió, mandula, kesudió).

2. hét - csak zöld és fehér zöldség, gyümölcs, hús és tojásfehérje

Ez a fázis eredetileg egy hétig tart, de az előző szakaszt rövidebbre vágva, ezt tovább is tarthatjuk. Szintén lehetőség van olykor-olykor egy könnyű rizses köret vagy durumtésztás egytálétel becsempészésére, főként, ha nehezen bírjuk a szénhidrátszegény diétát. Ne sanyargassuk magunkat, ha nehezünkre esik megállni a rizs- és a tésztafogyasztást, ám ha ezzel is kombináljuk a menüt, tartsuk kicsivel tovább a diétát, hogy elérjük a kitűzött súlycsökkenést, a kenyeret mindeközben mellőzzük!

1. nap

Reggeli: frissen préselt alma-körtelé (bármennyi), sajtkockák

Tízórai: zöld tea, szárított kókuszcsipsz

Ebéd: pulykamell roston grillezett spárgával, brokkoliszósszal

Uzsonna: grillezett kelbimbó olívaolajon pirított pulykamell kockákkal

Vacsora: babsaláta korianderrel (könnyítés: tehetünk bele quinoát is, ezt leöblítés után kell megfőzni)

2. nap

Reggeli: frissen facsart bazsalikom-uborkalé (bármennyi)

Tízórai: zöld tea, kivi

Ebéd: halfilé roston (tetszés szerinti fajta), spenótágyon (könnyítés: egy kis adag teljes kiőrlésű penne tésztával)

Uzsonna: pulykasonka uborkával, zellerszárral

Vacsora: grillezett gombafejek spárgával

3. nap Reggeli: rántotta tojásfehérjéből pulykamell-sonkával, gombával, friss zöldhagyma karikákkal, zöld tea

Tízórai: 1 zöldalma

Ebéd: spárga joghurtos szósszal, sajttal megszórva

Uzsonna: avokádókrém korianderrel

Vacsora: csirkemell kockák főtt brokkolival és joghurtos mártással (könnyítés: egy kis tányér rizzsel)

4. nap

Reggeli: 1 pohár natúr joghurt

Tízórai: 1 körte

Ebéd: tintahal roston vegyes salátával (bébispenót, madársaláta és uborka)

Uzsonna: mozzarella bazsalikommal, olívaolajjal, rukkolával (könnyítés: egy szelet extrudált kenyérrel)

Vacsora: spenót főtt tojásfehérjével

5. nap

Reggeli: 1 pohár kefir (könnyítés: 2 szelet puffasztott rizs)

Tízórai: sajtszeletek uborkával, karfioltorzsával és fehér retekkel

Ebéd: csirkemell kockák pirítva, jégsalátával, zöld salsával (recept ld. alább).

Uzsonna: kecskesajt grillen, salátaágyon

Vacsora: zellerkrémleves

6. nap

Reggeli: 1 pohár natúr joghurt körtével és kókusz csipsszel

Tízórai: zöld tea

Ebéd: borsófőzelék pulykamell-sonkába tekert sajttal

Uzsonna: spárga frittata (ld. recept alább)

Vacsora: tonhal bébispenót-ágyon, citromlével locsolva, banánszeletekkel

7. nap

Reggeli: rántotta tojásfehérjéből friss zöldhagymakarikákkal és reszelt sajttal

Tízórai: zöld tea, 1 banán

Ebéd: halfilé zellerpürével (könnyítés: és 1 héjában főtt krumplival)

Uzsonna: póréhagymás túrókrém tejföllel krémesítve, sóval, borssal, zellerszárral elfogyasztva

Vacsora: saláta grillezett csirkemell csíkokkal, bazsalikomos-olívás öntettel

Receptek

Spárga frittata

Hozzávalók:

  • egy kevés olívaolaj
  • fél fej vöröshagyma, vékony szeletekre vágva
  • egy marék zöldspárga, kb. 2 centis darabokra vágva
  • 5 tojás
  • 5 evőkanál tej
  • só, bors

A serpenyőbe tegyünk egy kevés olívaolajat, és a hagymát azon pirítsuk át. Majd adjuk hozzá a spárgát, és közepes lángon hevítsük kb. 5 percig. Közben a tojásokat és a tejet keverjük össze egy közepes méretű tálban, mintha rántottát készítenénk. Sózzuk, borsozzuk, majd öntsük át a spárgára a serpenyőben, és kevergetés nélkül, fedő nélkül süssük még kb. 5-10 percig, míg a teteje meg nem szilárdul. Salátával, például rukkolával is tálalhatjuk.

Zöld salsa

Hozzávalók:

  • 6 kisebb méretű tomatillo (zöld paradicsom)
  • 1 jalapeno (vagy más zöld csípős paprika)
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 0,5 dl víz

Tegyük egy serpenyőbe a zöld paradicsomokat és a jalapeno paprikát (ebből ízlés szerint adagoljunk), miután eltávolítottuk a szárát. Pirítsuk addig, míg a színe barnássá nem válik, a zöld paradicsom akkor van kész, ha már átlátszóvá vált a héja. A pirított zöldségekhez adjunk hozzá az egész fokhagymagerezdet, tegyük turmixgépbe, sózzuk, és adjuk hozzá a vizet. Addig turmixoljuk, míg homogén, híg szószt nem kapunk. Edénybe töltve vagy saláta mellé tálaljuk.

Házi joghurt

Magas zsírtartalmú (nem tartós!) tejet forraljunk fel, majd hűtsük vissza nagyjából 40 °C-ra. Akkor jó a hőmérséklete, ha még meleg, de nem annyira forró, hogy ne bírja a kezünk. Öntsünk bele egy pohár élőflórás joghurtot, és keverjük bele. Hagyjuk lefedve és konyharuhával bugyoláljuk be jól. Körülbelül 6-8 óra múlva kapunk kész, élőflórás, krémes natúrjoghurtot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.