Az ünnepi menüt így tehetjük egészségesebbé

Szakemberek osztanak meg néhány fontos tippet arról, hogyan lehet a karácsonyi menü is kímélő.

A karácsony hagyományosan a nagy családi, baráti lakomák ideje, amikor a gazdagon megrakott asztal köré gyűlünk szeretteinkkel. Szinte általános jelenség, hogy ilyenkor túlzásokba esünk, amit aztán később rendszerint meg is bánunk. Túl sokfélét és túl nagy adagokat eszünk, pedig a közös étkezések lélekre is gyakorolt pozitív hatása egyáltalán nem az elfogyasztott ételek mennyiségén múlik – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. Azért sem érdemes túlzásba vinni a főzést, mert egy-két nap múlva már senki sem eszi szívesen ugyanazokat a fogásokat, és a mai világban az sem megengedhető, hogy a maradék a kukába kerüljön.

karácsony, menü
Az ünnepi menü készítésekor és fogyasztásakor is hajlamosak vagyunk túlzásokba esni. Fotó: Getty Images

Az ünnepi lakoma se legyen megterhelő!

Íme néhány ötlet, amellyel elkerülhető, hogy az ünnepi menüvel túlzásokba essünk:

  • Próbáljunk meg szakítani a korábbi berögződéseinkkel, és az adagok ne térjenek el a hétköznapitól, még inkább a hazai táplálkozási ajánlásban, az Okostányérban javasoltaktól.
  • Az ételmennyiséget a meghívott vendégek létszámához igazítsuk, ne annak a többszöröséhez. Bevásárlólistával induljunk vásárolni, és minden alapanyagból pontosan a kiszámolt mennyiséget vegyük.
  • Minél több szezonális hozzávalót használjunk az ünnepi menühöz, például almát, gyökérzöldségeket (cékla, sárgarépa, zeller), káposztaféléket, gesztenyét, olajos magvakat, sütőtököt, karalábét. Ezeknek nem véletlenül van most a szezonja, ráadásul ilyenkor az áruk is kedvezőbb.
  • Nézzünk körül, hogy mi van a fagyasztóban vagy a spájzban, és a már meglévő alapanyagainkat igyekezzünk elhasználni.
  • Nem kell ezerféle süteményt sütni, elég lehet egy-két édes és sós, de kiváló desszert például egy szezonális gyümölcstál is (alma, körte, birsalma (sajt), naspolya, szőlő, olajos magvak, kivi, datolyaszilva stb.)
  • Az ünnepen sem kell húst hússal enni, ha a főétel húsos, a leves lehet zöldségkrém vagy gyümölcsleves. Ez nem csak kiegyensúlyozottabb így, hanem a pénztárcánkhoz is kíméletesebb.
  • Válasszunk hazai halat az ilyenkor szokásos halászléhez, sült halhoz! Nyugodtan készülhet fagyasztott termékből is, nem kell feltétlenül a drágább élő halat venni.
  • Takarékoskodjunk az energiával, amit lehet, süssünk meg egyszerre! Sokszor még hozzá is ad az ételek zamatához, ha együtt készülnek.
  • A sült húsok mellé remekül illenek a párolt gyümölcsök, akár szószként, akár töltelékként (például (birs)almaszósz, aszaltszilvával töltött csirkemell vagy pulyka). Máris egészségesebb lesz a fogás és izgalmasabb is!
  • Szakadjunk el a húst krumplival párosítástól. A köreteket változatosabbá tehetjük, ha a burgonya egy részét kiváltjuk más zöldséggel. A burgonyapürét el lehet készíteni krumpli helyett részben vagy egészen sárgarépából, zellerből, sőt céklából is. A sült krumpli helyett pedig adjunk tepsiben sült sütőtököt, zellert, céklát vagy kelbimbót. Nem csak egészségesebbé, de színpompássá is fogják tenni az ünnepi asztalt.
  • A maradékot fagyasszuk le, vagy megfelelően csomagolva adjuk oda a rászorulóknak!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett napos idő várható, az Északnyugat-Dunántúlon lehet több a fátyolfelhő. Csapadék nem valószínű. Hazánk délkeleti felén megélénkülhet a délnyugati, nyugati szél, másutt többnyire mérsékelt marad a légmozgás. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra