A legfrissebb kutatási adatok szerint tizenöt évvel a súlycsökkentő műtét után a korábban kettes típusú cukorbetegségben szenvedő betegek egyharmada még mindig teljesen tünetmentes. Ráadásul hat évvel a műtét után a betegeknek még mindig 40 százalékkal kisebb az esélyük arra, hogy a következő tíz évben szívrohamot szenvedjenek el, 42 százalékkal pedig az agyvérzésre való hajlamuk is csökkent. Az ötéves halandóság esélye 18 százalékkal csökkent az adatok szerint.
Az American Society for Metabolic and Bariatric Surgery éves találkozóján ismertetett kutatási adatok jelentik az első bizonyítékot a súlycsökkentő műtétek hosszú távú hatékonyságára. Bár a gyomorszűkítő műtét rövid távú jótékony hatásairól már korábban is számtalan kutatás számolt be, az elért eredmények tartóssága kérdéses volt.
A vizsgálatok szerint a gyomorszűkítésen átesett páciensek a műtétet követő években általában visszahízzák az első két évben leadott túlsúlyt , ez pedig komoly kétségeket ébresztett a szakértőkben és a betegeikben egyaránt, akik így már nem voltak biztosak benne, hogy megéri vállalni a költséges és számos kellemetlenséggel járó műtétet.
A kutatás során a szakértők 604 gyomorszűkítésen átesett páciens állapotát kísérték figyelemmel 15 éven keresztül Svédországban. Kimutatták, hogy két évvel a műtét után a betegek 72 százalékánál megszűntek a cukorbetegség tünetei. Ezek a betegek abbahagyhatták az anyagcserezavarra kapott gyógyszereik szedését. 15 évvel később azonban kicsit több mint a felüknél kiújult a betegség, de 31 százalékuk továbbra is remisszióban maradt.
A kontroll csoportban - amiben olyan túlsúlyos cukorbeteg páciensek voltak, akik nem estek át súlycsökkentő beavatkozáson - ezzel szemben csak a páciensek 16 százalékánál szűntek meg a cukorbetegség tünetei, de 15 évvel a megfigyelés kezdetét követően már hatszor nagyobb eséllyel tért vissza az esetükben a cukorbetegség, mint a műtéten átesetteknél.
Dr. John Morton , a Stanford Egyetem professzora szerint a mostani modern beavatkozások segítségével ráadásul még ennél is jobb eredményeket lehet elérni. "A túlsúly minden esetben komoly terhet jelent a szervezet számára, amitől ha megszabadítjuk, azzal hosszú távon is jót teszünk magunknak. Ha valaki hosszú időn keresztül kövér, az olyan, mintha éveken át dohányozna, és minél tovább túlsúlyos valaki, annál nagyobb az esélye a cukorbetegség kialakulására, pont, mint a cigaretta esetében, ahol minél tovább dohányzik az ember, annál valószínűbb, hogy megbetegszik."
"Emiatt a túlsúly és az esetleges gyulladásos gócpontok eltávolítása minden esetben jótékony hatással van a betegek egészségi állapotára, még hosszú távon is" - nyilatkozta Morton professzor.