Sokan küzdenek elalvási nehézségekkel, vagy azzal, hogy ha sikerül is elaludniuk, utána újra és újra felébrednek. Azonban nem mindenki akarja gyógyszerrel megoldani a problémát, hanem első körben természetes gyógymódokat próbálna ki. A MedicalNewsToday összegyűjtött pár gyógynövényt, amelyek ebben nyújthatnak segítséget.
Macskagyökér (valeriána)
A macskagyökérrel, vagy más néven valeriánával biztos találkoztunk már, ha alvásproblémákkal küzdünk, hiszen már a XVIII. század óta használják ilyen esetekben. Több kutatás is készült azóta a témában, és arra a következtetésre jutottak, hogy a macskagyökér biztonságos és hatékony alternatív gyógymód lehet az alvászavarok kezelésére. Viszont vannak, akiknél olyan mellékhatások jelentkeznek, mint az émelygés és a gyomorgörcs. Ma már több formában, például teaként és étrendkiegészítőként is kapható.
Kamilla
Sokan a kamillateára esküdnek, ha újra és újra felébrednek éjszaka, de az eddig ellentmondásos eredmények születettek a témában. Egy kutatás például kimutatta, hogy segít az elalvásban, de egy másikban nem aludtak a kamillát fogyasztók jobban, mint akik placebót kaptak. A kamilla általában biztonságosan fogyasztható teaként vagy étrendkiegészítőként, ritka esetben allergiás reakciót, vagy olyan mellékhatásokat okozhat, mint például a szédülés és a hányinger.
Levendula
A levendula is népszerű, ha a szorongás csökkentéséről, illetve ha az elalvás megkönnyebbítéséről van szó. Korábbi tanulmányok szerint a levendulaolaj felhasználásával készült kapszula, a Silexan valóban enyhíti a szorongást, és ennek következtében az alvásra is pozitív hatással van.
Golgotavirág
Arról, hogy a golgotavirág megkönnyíti-e az elalvást, egyelőre kevés kutatás született, de más gyógynövényekkel kombinálva hatásos lehet. Egy 2013-as tanulmányban az olvasható, hogy a macskagyökér, a golgotavirág és a komló együttes fogyasztása többek között megkönnyíti az elalvást, növeli az alvásidőt. A résztvevők arról is beszámoltak, hogy kevesebbszer ébredtek fel éjszakánként a három növény kombinációjától, és csak enyhe, nem életveszélyes mellékhatásokat tapasztaltak.
Természetesen a fenti növények nem minden esetben jelentenek megoldást az alvási gondokra. A levendula, a kamilla és a golgotavirág jótékony hatását egyelőre csak rövidtávon állapították meg. A hosszabb ideje inszomniában szenvedők mindenképpen keressenek fel orvost, mert lehet, hogy az elalvási nehézségek mögött valamilyen más egészségügyi probléma áll.