Mikortól reflux a gyomorégés?

Az még természetes, ha a gyomrunk egy kiadós étkezés után néha ég, esetleg nagy ritkán a szánkban is érezzük a gyomorsavat. De mikortól érdemes refluxra gyanakodni?

A gyomorégést és a visszaáramló gyomorsav okozta panaszokat hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, illetve egy-egy savlekötő, esetleg házi praktikák segítségével enyhíteni a kellemetlen tüneteket, melyeket legtöbbször a stresszes és helytelen életmód következményeként tudunk be. A gyomortartalom nyelőcsőbe való gyakori visszaáramlása azonban közel sem ártatlan jelenség: a nyelőcső nyálkahártyáját a visszajutó - gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett - gyomor- és nyombéltartalom irritálja, annak belső falát kimarja, és a gyomorégés állandósul. Ha a gyomorsav visszaáramlása már panaszokat okoz, akkor már gastroesophagealis reflux betegségről (GERD), röviden refluxról (visszafolyás) beszélünk. A betegség hazánkban is sokakat érint, becslések szerint minden második, harmadik felnőtt él együtt vele, sokszor anélkül, hogy orvoshoz fordulna.

ref
Ha panaszokat okoz a gyomorsav, akkor refluxbetegségről beszélhetünk. Fotó: Getty Images

Amikor visszafelé áramlik...

Normál esetben a lenyelt táplálék a szájon át a nyelőcsőbe kerül, majd a nyelőcső alsó szakaszán található speciális záróizmon (LES) keresztül a gyomorba. Ez az izom alaphelyzetben mindig zárva van, és csak akkor nyílik meg, ha a gyomorba étel érkezik, majd bezáródik. A LES nagyon érzékeny rostokból áll, és különböző hatásokra (idegi, hormonális, gyógyszeres) is érzékenyen reagál, így a fentiek okán előfordulhat, hogy tartósabban nyitva marad. A gyomortartalom ilyenkor akadály nélkül vissza tud jutni a nyelőcsőbe, felkúszva akár egészen a garatig.

A reflux tünetei

Jó tudni! Légúti problémáink mögött is állhat a reflux. Ha rekedtsége nem múlik, makacs köhögés kínozza hosszabb ideje, esetleg asztmája , garat-, gége- vagy tüdőgyulladása van, könnyen lehet, hogy ez az emésztőrendszeri betegség felelős érte! A gyomorégés mellett ilyenkor sokaknál jelentkezik fájdalom a gyomorszáj környékén, és gyakran émelygés, büfögés is előfordul. Ha a sav feljön a torokig, az nemcsak rekedtséget, de savas-keserű szájízt, szájszagot is okoz, és köhögési rohamok, mellkasi fájdalmak súlyosbíthatják a panaszokat. A fenti tünetcsoport többnyire étkezés után 1-2 órával, illetve éjjel keseríti meg az érintettek életét, és hosszútávon számos negatív következménnyel kell számolni, ha kezeletlenül marad. A garatba visszajutó gyomorsav nemcsak a nyelőcsövet károsítja, a nyelést teszi egyre nehézkesebbé, de a fogazatot is roncsolja - az erőteljes saveróziónak "köszönhetően".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

refi
Bármilyen fizikai hatás - ami nyomást gyakorol a hasfalra - megnyitja a gyomortartalom útját a nyelőcső felé. Fotó: Getty Images

Refluxot kiváltó okok

Nagyobb esélye van a betegségre azoknak, akik túlsúllyal küzdenek, dohányoznak, vagy túl sok kávét, teát fogyasztanak. A stressz is nagy kockázati tényezőnek számít, csak úgy, mint az egészségtelen és a rendszertelen étkezések. Bármilyen fizikai hatás - ami nyomást gyakorol a hasfalra -, szintén megnyitja a gyomortartalom útját a nyelőcső felé. Kifejezetten hajlamosít például a refluxra a terhesség, de a szoros ruházat, egy-egy tüsszentés is ugyanúgy előhozhatja a tüneteket.

A savas reflux hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethet, például vérzésekhez, fekélyekhez, nyelőcsőszűkülethez , rákos megbetegedéshez. Minél tovább halogatjuk a kivizsgálást, annál nagyobb az esély arra, hogy a tünetek még riasztóbb formában jelentkeznek: a nyelés közben tapasztalt nehézségekkel, véres hányással, fekete széklet ürítésével és a hirtelen fogyással járó stádiumot így jobb elkerülni, és az enyhébb tünetek észlelésekor azonnal felkeresni háziorvosunkat! Habár ez az emésztőrendszeri megbetegedés sokszor akár életmódváltással is kezelhető, az alapos kivizsgálás után az orvos gyógyszeres kezelést (savlekötők, H2 receptor blokkolók, protonpumpa gátlók, prokinetikus gyógyszerek) is előírhat. Ezek célja, hogy a tünetek megszűnjenek, eltűnjön a gyulladás, és így a későbbi szövődményektől se kelljen tartani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.