"Hull a szilva a fáról"

Vidéken járva nem ritka, hogy olyan ringló és szilva fák mellett visz el utunk, amelyek bánatosan szórják le gyümölcsüket a földre. Senki nem szüreteli őket, nem eszi meg kincset érő termésüket.

A "potyadék" gyümölcsöt nem becsüli senki, de a még fán lévőt sem. Pedig, ha az emberek - a fogyókúrázókról nem is beszélve - tudnák, hogy milyen kincset vesztegetnek el...

Áldásos emésztőrendszeri hatások

A szilva több okból kifolyólag is nagyon hasznos tápláléka tud lenni szervezetünknek. Különösen az aszalt szilvának nagy a fajlagos gyümölcscukor és rosttartalma. Jellegzetes színanyagai az antociánok. Talán leginkább hashajtó hatását ismerik, amelyet rosttartalmának köszönhet - akár frissen, akár aszalt szilva formájában fogyasztjuk.

Kiváló székrekedés és aranyér megelőzésére. A mértékletes hashajtás miatt kevesebb tápanyag tud felszívódni a belekben, így közvetetten segíti a fogyókúrát. Ugyancsak súlycsökkenést okoz, - igaz csak átmenetileg - vízhajtó hatása miatt is. A fogyni vágyóknak további segítségére van azzal, hogy megköti a fölös zsírt is, amit így a szervezet nem raktároz el a fehér zsírszövetekben. Nem véletlen hát, hogy a fogyókúrázóknak melegen ajánlják. Napi 20 dkg szilva elfogyasztása olcsó és ízletes, jó kiegészítője lehet egy fogyókúrás menünek.

A fáradtságűző

Az említett mennyiséggel regeneráló, frissítő, fáradtságűző kúrát is tarthatunk. Kifejezetten nyugtató hatású. A szilva valóságos B-vitamin-bomba, már csak azért is, mert e vitaminok legjobban "egymás társaságában" szívódnak föl. Nagyon fontosak az idegrendszer számára, segítik az agy anyagcseréjét, ezáltal segítik elő a megfelelő gondolkodást, tanulást, a memória működését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogy ez mi mindenre nem jó!?

Egyes megfigyelések alapján egy sor gyógyító tulajdonságát is megemlíthetjük. Csökkenti a köszvényesek reumások panaszait, jótékony vese- és májbetegek diétájában. A szilva gyümölcssavai serkentik a nyál- és gyomorsavtermelést, tehát - fogyókúrázók vigyázat! - étvágyfokozók is egyben. Indiai orvosok lázcsillapítónak is rendelik.

A nyers szilvával pont a hasmenés veszélye miatt nem árt óvatosan bánni. Héjának magas cellulóztartalma miatt ajánlatos jól megrágni. A mértékletesség azért is indokolt, mert hashajtóktól kitelik, hogy hasmenést okoznak.

Munka nélkül nagy termés

Tulajdonképpen nem is érthető, miért fitymáljuk annyira azt a finom szilvát. A kor követelményeire valamit is adó ember nem tagadhatja, hogy ennél igénytelenebb és praktikusabb növényt és gazdaságosabb gyümölcsöt nehéz volna találni. A fája nem igényel gondozást, metszést, permetezést, mégis megtermi gyümölcsét, legyen az akár ringló, akár kék héjú magvaváló vagy nem magvaváló.

Egyszerűen, kevés cukorral és tartósítószer nélkül készíthető belőlük ízletes, sokáig elálló lekvár.

A konyhatündérek kihasználhatják fényes kék színét, mert nagyon jól mutat egy jól elrendezett gyümölcsöstálon. A szemét azoknak is gyönyörködtetheti, akik - hiába minden dicséret - még ezek után sem rajonganak érte.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.