Terheléses vércukorvizsgálat: erről árulkodhat az eredmény

Mutatjuk, miket jelenthetnek a terheléses vércukorvizsgálaton kimutatott értékek.

A terheléses vércukorvizsgálat (Oral Glucose Tolerance Test, OGTT) célja, hogy kiderüljön, mennyire képes a szervezetünk a glükózt, mint fő energiaforrást felhasználni. Megállapítható általa a cukorbetegség, illetve az azt megelőző állapot, a prediabétesz is.

Fontos, hogy a vizsgálat előtti 8 órában ne együnk, ne dohányozzunk, csak vizet igyunk. Ha gyógyszert szedünk, akkor arról előre tájékoztassuk az orvosunkat, mert lehet, hogy a vizsgálat idejére fel kell függesztenünk a szedését. Vihetünk magunkkal citromot is, hogy megkönnyítsük a cukros víz elfogyasztását.

A vizsgálatot során vénás vérből megnézik az éhomi vércukorszint, ezt követően pedig el kell fogyasztani 75 g cukrot 2,5 dl vízben feloldva, ezután pedig meghatározott időpontokban újra megmérik a vércukorszintjét. Ahhoz, hogy kiderüljön, van-e valamilyen probléma a szénhidrát-anyagcserével, a terheléses vizsgálat 0. és 120. percében mért értékeket veszik figyelembe. Amennyiben az éhomi érték 6.1 mmol/l alatti, a kétórás terhelés után pedig 7,8 mmol/l alatti értéket mérünk, akkor normál glükóztoleranciáról beszélhetünk

terheléses vércukorvizsgálat
Fontos, hogy megfelelő módon készüljünk fel a vizsgálatra. Fotó: Getty Images

Ha az éhomi vércukorszint 6,1-6,9 mmol/l közötti értéket mutat, akkor emelkedett éhomi vércukorszintről (IFG- impared fasting glycaemia) beszélünk. Ez a prediabétesz egyik típusa, ami ugyan még nem okoz panaszokat, de kezeletlenül cukorbetegséghez vezethet.

A prediabétesz másik típusa a csökkent glükóztolerancia (IGT-impaired glucose tolerance). Ezt akkor mondják ki, ha a normális éhomi cukorérték mellett a 120 perces vizsgálat 7,8-11,0 mmol/l közötti értéket mutat. IGT mellett sincsenek panaszai a betegnek, de életmódbeli változtatások nélkül az érintettek harmadánál kialakul cukorbetegség, és a keringési problémákat is okozhat.

Ha 7,0 mmol/l-nél nagyobb éhomi cukorértéket, két órával később pedig 11,1 mmol/l feletti a vércukorérték, akkor már cukorbetegségről beszélünk.

Az eredményeket mindenképpen beszéljük át az orvosunkkal, és vezessük be az általa javasolt életmódbeli változtatásokat, illetve egyéb szükséges kezeléseket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra