Egyéb vizsgálatok

Csőgyomorképzés

Mi ez a beavatkozás?

A csőgyomorképzés - vagy más néven sleeve-műtét - a kóros elhízás kezelésére szolgáló műtéti megoldás. Az operáció során a gyomor jelentős részét eltávolítják, aminek eredményeként a nyelőcső és a nyombél között csak egy gyomorból készített szűk cső marad vissza. Emiatt korlátozottá válik az elfogyasztható táplálék mennyisége, a beteg egy alkalommal csak a korábbinál kevesebb ételt tud magához venni. Ez a műtét technikailag egyszerűbb, mint a komolyabb beavatkozást jelentő gyomor-bypass műtét, de hatása kevésbé tartós. Ugyanakkor előny, hogy ilyen műtét elvégezhető 200 kiló feletti betegnél is, míg bypass nem.

Mikor van szükség rá?

A csőgyomorképzés műtéti indikációja a kóros elhízás, ami azt jelenti, hogy a testtömegindex 40 fölötti. Viszont az operáció ilyenkor is csak akkor indokolt, ha a túlsúlyt egyéb módon - diétával, tornával - nem lehet csökkenteni. A módszer arra alkalmas, hogy a beteg testsúlyfeleslegének 60-70 százalékát leadja. Ez azt jelenti, hogy aki például 170 centi mellett 140 kiló, a 70 kilós testsúlytöbbletéből 40-50 kilót tud leadni.
A kóros elhízáshoz társuló diabétesz az esetek 70 százalékában gyógyszer nélkül tünetmentessé válik a műtét után. Az operációt követően a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek az esetek 50 százalékában elhagyhatók lesznek. Ennek oka, hogy a túlsúly csökkentésével a vérnyomás is csökken. A koleszterinszintet csökkentő gyógyszerek szintén nagy arányban elhagyhatók a műtét után.

Hogyan kivitelezik a beavatkozást?

A csőgyomorképző műtétet narkózisban, teljes altatásban végzik, minimál invazív módszerrel, laparoszkóposan. A gyomor eltávolított részét a hason vágott nyíláson keresztül veszik ki, míg a megmaradó részéből a nyelőcső és a nyombél között egy szűkebb csövet alakítanak ki. A műveletet olyan sebészi varrógéppel végzik, amelyet a 13 milliméteres hasi nyíláson be tudnak vinni a műtéti területre. Ezzel a szerkezettel tesznek be egy kapocssort a metszési sík két oldalára.

Mennyi időt vesz igénybe?

A műtét általában 1-2 órát vesz igénybe.

Milyen szakorvos végzi?

A csőgyomorképző műtét nincs külön szakvizsgához kötve, általános sebészek végezhetik. Hivatalosan metabolikus sebészeknek hívják azokat, akik jártasak az ilyen beavatkozásokban.

Hogyan kell készülni rá?

A műtét előtt a beteget alaposan kivizsgálják: nézi belgyógyász, kardiológus és tüdőgyógyász is. Az operációra éhgyomorra kell érkezni.

Mire kell figyelni utána?

A műtét utáni felépülési idő általában 2 hét, ebből a beteg 2-4 napot szokott a kórházban tölteni. Az érintett az első héten csak folyadék formában fogyaszthat tápszereket, utána pedig 2-3 hétig pépes diétát kell tartania. Ezt követően nincsenek ilyen jellegű megszorítások, de a beteg képtelen lesz túl sokat enni. Ha mégis megteszi, kellemetlen teltségérzet jelentkezik. Az éhségérzés a műtét után jellemzően csökken. Ennek oka, hogy a gyomor egy részének eltávolításával nemcsak a térfogat csökken, hanem az éhségérzetért felelős hormon szintje is, mivel azt a gyomorrészt, amely termeli, úgyszintén eltávolítják.
A műtét után 3 hónapig nem szabad komoly fizikai munkát végezni és 10 kilónál nehezebb súlyt emelni.

Jár vele fájdalom?

A műtét az altatás miatt nem jár fájdalommal, másnap pedig már fölkelhetnek, sétálhatnak a betegek. Fájdalomcsillapítóra persze szükség lehet.

Kinél nem végezhető?

A csőgyomorképzésnél kontraindikációt jelentenek az evészavarok, például a bulimia, illetve a különböző függőségek. Ugyan nem alapszabály, de 60 éves kor fölött sem szokták ilyen műtétnek kitenni a betegeket. Általános szabály az is, hogy ha lehet, a cukorbetegség miatti elhízásnál inkább gyomor-bypass műtétet végeznek.

Milyen szövődményei lehetnek?

A műtét halálozási kockázata 3-5 ezrelék, ami megfelel a vakbélműtét halálozási rizikójának. Az operáció leggyakoribb komplikációja a hasi vágás helyén kialakuló gyulladás, amely kezeléssel 1-2 héten belül megszüntethető.
A csőgyomorképzésnek refluxbetegség lehet a szövődménye. Ennek oka, hogy amikor a gyomrot agresszívan gyomorcsővé alakítják, a gyomorba ömlő gyomorsav továbbítása zavart szenvedhet. Ha nem tud lefelé menni, akkor fölfelé megy, és refluxot okoz. Emiatt van, hogy csőgyomorképzés után a savas reflux aránya pár év után 30 százalékos, tíz év után pedig fölmegy 55-60 százalékra. Ilyen esetben a csőgyomrot gyomor-bypass műtéttel át lehet alakítani olyanra, amelynél a reflux nem okoz problémát.
Az esetek mintegy 30 százalékában - főleg, ha a beteg nem együttműködő, és egyre többet próbál enni - a gyomorcső kitágul, így a beteg testsúlya ismét gyarapodni kezd. A gyomorcső kitágulásának esélye annál kisebb, minél szűkebb keresztmetszetű gyomorcsövet készítenek, ugyanakkor a szűkebb gyomorcsőnél nagyobb egy esetleges szűkület vagy elzáródás kialakulásának esélye, illetve nő a veszélye, hogy a varrat nem tudja összetartani a csőgyomrot.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Mohos Elemér PhD sebésznek.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.