Röntgenvizsgálatok

Gerincröntgen

Célja

A hagyományos röntgenképek röntgensugár segítségével készülnek. Ez az erős sugárzás áthatol a testen és csak bizonyos szervekben, legfőképpen a csontokban nyelődik el, szóródik szét. Az áthatoló, szétszóródó sugarak a beteg mögé helyezett filmre érkeznek. A filmeken tulajdonképpen a szervek röntgenárnyéka jelenik meg. A gerincfelvétel olyan röntgenfelvétel, amelyen a gerincet alkotó csigolyák árnyéka, valamint e csontok eltérései ábrázolódnak. Így például a törések, csontdaganatok, csontvelő-gyulladás, csontritkulás, csigolya-meszesedés okozta elváltozások, stb.

Leírás

A vizsgálathoz a pácienst a röntgenasztalra fektetik, és arra kérik, hogy különböző testhelyzetekbe forduljon. Testalkatától függő sugárdózis alkalmazásával röntgenképet készítenek. Az asszisztens megkéri, hogy ne mozogjon. Ekkor készíti el a röntgenfelvételt. A felvétel elkészítése után várnia kell. A filmeket hívórendszeren keresztül előhívják, rendszerezik. Pontos adminisztratív munka biztosítja, hogy az adott betegről készült felvételek biztosan az ő anyagát tartalmazó kartonhoz kerüljenek. A felvételeket a radiológus orvos átnézi, elolvassa a betegségével kapcsolatos dokumentációt, majd megírja véleményét.

Előkészítés

Előkészületre nincs szükség.

Figyelem!

A vizsgálat időpontjában fennálló terhességet illetve annak gyanúját jelezni kell a vizsgálat előtt. A terhesség első 3 hónapja alatt a fejlődő magzat különösen érzékeny a röntgensugár okozta károsodásokra!

Jó, ha tudja

Előfordulhat, hogy a felvételt technikai hiba vagy a beteg elmozdulása miatt meg kell ismételni. Általában egy adott gerincszakaszról 2 különböző irányból készítenek felvételt. Ha a képen elváltozást lát az orvos, szükség lehet célzott, netán más irányból történő felvételek elkészítésére is. A nyaki-, mellkasi- (háti) és ágyéki gerincszakaszról külön-külön felvételek készülnek. A gerincröntgen nem ad információt például a lumbágós panaszokat okozó porckorongsérv esetén, mert a csigolyák közti porc, ami ebben az esetben a panaszokat okozza, hagyományos röntgenfelvételeken nem ábrázolódik.

Veszélye

Bár a kapott sugárdózis alacsony, a felvételt csak akkor érdemes elkészíteni, ha érdemi információ várható tőle vagy befolyásolhatja a kezelés menetét. A méhen belüli magzat fokozottan érzékeny a röntgensugárra.

Fájdalom

A vizsgálat nem fájdalmas. Gerincsérülés esetén a mozgás, bizonyos testhelyzetben való fekvés kellemetlenséggel járhat.

Lelet

A lelet tartalmazza, hogy van-e a csontokon törés, elmozdulás, gócos vagy diffúz állományÓfelritkulás, meszesedés, az ízületek mentén csontos felrakódás, úgynevezett csőrképződés. A radiológus javasolhatja további felvételek, netán más vizsgálatok (pl. CT - kompúter-tomográfia, MRI - mágneses magrezonancia vizsgálat) elvégzését.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +24 °C
Minimum: +10 °C

Napos idő várható a nappali gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett. Délnyugaton néhol, majd kora délutántól nagyobb számban az északkeleti, keleti országrészben lehet számítani záporok, zivatarok kialakulására. A Dunántúl nagyobb részén, illetve a Duna vonalában nem valószínű csapadék. Este fokozatosan keleten, északkeleten is megszűnik a zivatartevékenység. Az északi, északnyugati szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk lökések, másutt többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 28 fok között alakul. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.