Szájon át történő légzésnél az orrnak szűrő, melegítő és nedvesítő funkciója van. Ezek nélkül nélkül a bekerülő levegő károsítja a nyálkahártyát, és hosszabb ideig fennálló orrdugulás esetén akár krónikus alsó légúti megbetegedés is kialakulhat. Gátolt orrlégzés mellett az orrmelléküregek is rosszul szellőznek, ami visszatérő fejfájást, középfül-gyulladást és halláscsökkenést okozhat, emellett a szaglás is romlik.
Az allergiás nátha (szénanátha) tünetei közül életminőségünket alapvetően az orrdugulás mértéke határozza meg. Ez ellen mindegyikünk tenni szeretne, és a lehetőségeinktől függ, hogy végül mit teszünk. Recept nélkül is hozzáférhetünk az antihisztamin tablettákhoz, valamint a lohasztó hatású orrspray-khez és orrcseppekhez, illetve számos egyéb készítményhez, például tengeri vizes orrsprayhez, homeopátiás szerekhez.
Amíg a tüneteink nem rontják jelentős mértékben az életminőségünket (nincs alvást zavaró orrdugulásunk, autóvezetést ellehetetlenítő tüsszögési rohamunk, illetve asztmás köhögésünk vagy nehézlégzésünk), addig nemigen fordulunk orvoshoz.
Amikor orvoshoz kerülünk, addigra a legtöbb esetben már használtunk valamilyen készítményt. Az allergológus kérdései ezért a legtöbbször arra is irányulnak, mit és hogyan alkalmaztunk eddig, majd ezek alapján általában három csoport egyikébe sorol bennünket:
1. Ha korábban (náthára ajánlott) lohasztó orrspray-vel vagy orrcseppel kezeltük magunkat, akkor mielőbb szteroid tartalmú orrspray-t fog javasolni nekünk, és az eddig használt orrcsepp vagy orrspray használatát legkésőbb 2-3 napon belül meg kell szüntetni. Fontos tudni, hogy a tartós lohasztószer használat mellékhatása súlyos, nehezen kezelhető (akár műtéti beavatkozást is igénylő) orrdugulás lehet.
2. Ha antihisztamin tablettával kezeltük orrdugulásunkat, akkor is váltást fog javasolni, mert ezek a tabletták komoly orrdugulásra csak csekély mértékben hatnak, viszont érdemes elkezdeni a szteroid tartalmú orrspray használatát. Ha súlyos orrdugulásunk van, és gyors megoldást szeretnénk, akkor a szteroid orrspray mellé lohasztó orrspay-t is javasolni fog, méghozzá úgy, hogy a napi kezelés során elsőként ezt, majd 4-5 perccel később a szteroid orrspray-t fújjuk be.
3. Ha a korábban felsorolt készítmények (hagyományos orrcsepp, antihisztamin tabletta) egyikével sem kezeltük magunkat, szteroid tartalmú orrspray-t fog javasolni. Ha az orrdugulás súlyosabb és zavaró, például már több éjszaka sem tudtunk tőle aludni, akkor a fent leírtak szerint akár lohasztó hatású orrcsepp átmeneti használatát is javasolhatja.
Összefoglalás
Összefoglalva a következőket mondhatjuk el:
- az allergológusok szerint az allergiás nátha tartós kezelésének alapgyógyszere a szteroid orrspray
- a súlyos orrdugulás gyors megoldását váróknak a szteroid orrspray mellé 2-3 napon át célszerű lohasztó hatású orrcseppet vagy orrspray-t is alkalmaznia
- arcduzzanat, arcfájdalom, láz, ismétlődő orrvérzések, szaglásvesztés, valamint sűrű, zöldes vagy sárgás színű orrváladék esetén forduljunk haladéktalanul orvoshoz, lehetőség szerint fül-orr-gégész szakorvoshoz!
- vigyázzunk, nehogy hozzászokjunk az orrspray-khez
Szakorvosi segítséggel könnyebben kiválaszthatók a gyógyszerek, amelyek a konkrét esetben a leghatékonyabban enyhíthetik a panaszainkat.