A köhögés nem minden esetben jelez komoly problémát. Ez egy olyan reflex, amelynek célja, hogy szervezetünk kilökje az irritáló tényezőket a torokból és a légutakból, ezáltal elkerülhetővé váljon a tüdő károsodása és a fertőzések súlyossá válása. Az alábbiakban a Push Doctor gyűjtése alapján részletezzük, hogy mitől köhöghetünk, és mikor menjünk orvoshoz.
Mi okozhat köhögést?
A köhögés hátterében a leggyakrabban valamilyen légúti fertőzés áll, például megfázás vagy influenza . A kórokozók miatti köhögés néhány naptól akár egy-két hétig is elhúzódhat. A köhögést okozhatja továbbá asztma is - kisgyermekeknél például ez a gyakori köhögés egyik legjellemzőbb oka. Az asztmás köhögés viszonylag könnyen felismerhető, ugyanis jellemzően sípoló légzéssel jár.
Hasonlóan gyakran vezet kínzó köhögőrohamokhoz a dohányzás , bizonyos gyógyszerek szedése, és a reflux is. Ez utóbbi esetben a gyomortartalom nyelőcsőbe való visszaáramlása váltja ki köhögési reflexet. Ritkábban, de akár az orrváladék hátracsorgása, hangszálkárosodás, vagy súlyosabb állapot, például tüdőembólia és szívelégtelenség is megbújhat a köhögés hátterében.
Mikor kell orvoshoz fordulni a köhögéssel?
Bizonyos esetekben a köhögés magától elmúlik, a teljes regenerálódás azonban akár két-három hetet is igénybe vehet. A lábadozást felgyorsíthatjuk köhögéscsillapítókkal, gyógyteák fogyasztásával, illetve dohányzás kerülésével. Ám ha három hétnél tovább is fennáll a kínzó panasz, mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk. Azonban semmiképpen se halogassuk eddig háziorvosunk felkeresését, ha vért köhögünk fel, nehézlégzés vagy zihálás jelentkezik, mellkasi fájdalmaink vannak, megmagyarázhatatlan duzzanatot érzünk a nyakunkban, vagy ha panaszaink mellé fogyás is társul.