Ha valaki allergiás a méh- vagy darázscsípésre , akkor a szervezet olyan ellenanyagot termel, amely nagyon nagy vihart kavar a szervezetben, amikor a méreg bejut. A súlyosabb bőrtüneteken kívül légzési, keringési zavart is okozhat a rovarok mérge. Végső esetben anafilaxiás reakció, majd sokk követi a csípést. Ez már eszméletvesztéssel is járhat - ismertette a szakember.
A normális és az allergiás reakció
A csípésre többféleképpen reagálhatunk. Normális reakciónak számít, ha legfeljebb 10 centiméteres bőrpír, duzzanat és fájdalom jelentkezik. Ezeket a tüneteket elég helyileg kezelni. Nagy helyi reakciónak számít a 10 centiméternél nagyobb, egyre növekvő duzzanat a csípés helye körül.
Szisztémás válasznál az egész testre kiterjedő csalánkiütés, arcödéma, szemek alatti táskák, valamint tenyér- és talpviszketés jelentkezik. Súlyos esetben sípoló légzés, légszomj, mellkasi szorítás is felléphet, a beteg szédülhet vagy akár el is ájulhat. Ha valakinél már jelentkeztek a csípés utáni súlyos tünetek, azonnal orvoshoz kell vinni!
A kalcium hatástalan
Továbbra is téveszmének számít, hogy az allergiás tünetnél kalciumot kell bevinni, ennek ugyanis semmi hatása nincs egy darázscsípésnél, és az antihisztamin is csak az enyhébb bőrreakcióknál használható - hangsúlyozta Mezei Györgyi. Az allergiás betegnek adrenalinra van szüksége, amit injekció formájában a combba kell beadni. A darázsméreg-allergiásoknak azt ajánlják, hogy mindig legyen náluk egy úgynevezett autoinjektor, vagy más néven önbelövős toll, ami egy adrenalinnal töltött, egyszerűen kezelhető fecskendő.