Az egészséges életmód nem várt hatása

Az egészséges életmód csökkentheti az Alzheimer-kór és a demencia más formáinak kockázatát akkor is, ha a betegség kialakulásának rizikóját genetikai tényezők növelik - derült ki egy új kutatásból.

A magas genetikai kockázattal rendelkezőknél és egészségtelen szokásokkal élőknél háromszor magasabb a demencia kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknél alacsony a genetikai kockázat és egészséges életmódot folytatnak. Ugyanakkor a genetikai tényezőktől függetlenül a megfelelő étrend, a testedzés, a mérsékelt alkoholbevitel és a dohányzás mellőzése jelentős mértékben csökkenti a rizikót - állítják amerikai kutatók.

Alzheimer-kór, demencia, betegség, időskori elbutulás, egészséges életmód, rendszeres testmozgás, dohányzás abbahagyása, egészséges táplálkozás
Csökkenthetjük ademenciakialakulásának kockázatát, ha egészségesen élünk. Fotó: 123rf

Csökkenthető a kockázat

Senki sem garantálhatja, hogy el lehet kerülni ezt a szörnyű betegséget , mindenesetre egészséges életmóddal csökkenteni lehet a kialakulás kockázatát - mondta John Haaga, az öregedéssel foglalkozó amerikai nemzeti intézet (NIA) kutatója. A genetikai hajlam és az életmód jelentősen hozzájárul több betegség kialakulásához is, de a kutatók számára csak nemrég váltak elérhetők olyan eszközök és információk, amelyek révén nagyobb kutatásokat végezhetnek annak kiderítésére, mely tényezők számítanak.

Világszerte mintegy 50 millió ember szenved demenciában, amelynek leggyakoribb formája az Alzheimer-kór. A betegségről korábbi cikkünkben olvashat bővebben!

A kutatók a brit Biobank adait használva mintegy 200 ezer 60 éves vagy annál idősebb személynél vizsgálták a demenciára utaló jeleket vagy a kór tüneteit. A genetikai kockázat alapján magas, közepes és alacsony rizikójú csoportba osztották őket, de külön kategóriákat hoztak létre az életmód alapján is. A vizsgálat nyolcadik éve után a magas genetikai kockázatúak és egészségtelen életmódot folytatók 1,8 százalékánál fejlődött ki demencia, míg az egészségesen élők és alacsony genetikai kockázatúaknak csupán a 0,6 százalékánál. A magas genetikai kockázatúak körében az egészséges életmódot folytatók 1 százalékánál alakult ki demencia . A kutatóknak csupán európai felmenőkkel rendelkezőknél fellépő mutációkról voltak információik, így nem tudják, hogy az eredmények más etnikai csoportokra is érvényesek-e.

Az eredmények bátorítást jelenthetnek azok számára, akik attól tartanak, hogy a genetikai mutáció már önmagában meghatározza a sorsukat. Az Alzheimerhez köthető mutációk kevesebb mint öt százalékánál garantált csupán, hogy kialakul a betegség. "Ez azt jelenti, hogy a mutációk 95 százalékánál az életmóddal jelentős változás érhető el" - mondta Rudy Tanzi, a Massachusettsi Kórház genetikusa. Az egészséges életmód egyébként már az új demenciamegelőzési irányelvek között is szerepel, amelyeket idén februárban adott ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra