A nagyvilág számára a szeptember 11-i merényletek után vált közismertté az amerikai katonai kifejezés: ground zero. A hadászatban az erősebb fegyverek (rakéták vagy bombák) célpontjait szokták megjelölni e két szóval. De ezt alkalmazzák arra a területre is (ahogy New Yorkban is), amit elpusztított például egy robbantásos merénylet és így nevezik a nukleáris robbanások helyszínét is. A kifejezést átvették az ingatlanfejlesztők is, és azt az epicentrumot jelölik vele, ahonnan az építkezések kiindulnak. De egyre általánosabban értik rajta a legalapvetőbb szintről való kiindulási pontot is.
A kifejezés most a Science Daily jóvoltából megjelent az agykutatásban is, mert a tudományos lap szerkesztői olyan alapvetőnek érezték az Alzheimer-kór kutatásában elért új eredményt. Arról van szó, hogy az agynak egy kritikus, de sérülékeny területéről, a locus coeruleusról kiderült, hogy azt érinti elsőként az Alzheimer-kór, s ezért fontosabb lehet a kognitív funkciók fenntartásához, mint korábban gondolták volna. Több okból is ez tehát a ground zero az Alzheimer-kór szempontjából.
Mather hozzátette, hogy a locus coeruleus az első agyterület, amelyben kimutatták a tau patológiát – a fehérjék lassan kiterjedő csomóit –, amelyek a későbbiekben az Alzheimer-kór árulkodó jeleivé válnak. Bár nem mindenki lesz Alzheimer-kóros, a boncolási eredmények azt mutatják, hogy a legtöbb embernél valamilyen kezdeti jelei tapasztalhatók a tau patológiának a locus coeruleusban korai felnőttkortól kezdve.
A locus coeruleusban felszabaduló noradrenalin valamilyen módon hozzájárulhat az Alzheimer-kór kialakulásához. A patkányokon és egereken végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a noradrenalin segít megvédeni a neuronokat azoktól a behatásoktól (például a gyulladásoktól, a túlzott stimulációtól vagy különböző neurotranszmitterek hatásától), amelyek megölik a sejteket, és felgyorsítják az Alzheimer-kór kifejlődését.
A noradrenalin akkor szabadul fel, ha valaki valamilyen szellemi tevékenységet végez vagy mentális kihívással találkozik, például problémát kell megoldás a munkahelyén, be kell fejeznie egy szókirakó feladatot, esetleg el kell játszania egy nehéz zenedarabot.
„A tanulás és a gondolkodással teli karrier kognitív tartalékokat termel a késői életszakaszra, és effektív agyteljesítményt tesz lehetővé a patológikus változások dacára. A locus coeruleus noradrenalin rendszerének újdonságokkal és szellemi kihívásokkal való aktiválása hozzájárulhat a kognitív tartalékok létrehozásához” – fejtette ki Mara Mather.
Forrás: Science Daily