Vakcinával állíthatják meg az Alzheimer-kór kialakulását

Agyunk védelme ellen támadó mikrobák okozhatják az Alzheimer-kórt. s ez azt sugallja, hogy az oltásokkal is meg lehet akadályozni a betegség kialakulását. Miután csak az Európai Unióban több mint 100 milliárd eurót költenek évente a demencia kezelésére, ez hatalmas dobás lehet.

Az áttörést ígérő kutatások azonban nem Európában, hanem a bostonban folytak. Azt már régóta tudják az orvosok, hogy a béta-amiloid fehérje ragadós plakkjainak felhalmozódása az agyban összefügg a kór kialakulásával. A Harvard Egyetem orvosi karán Rudolph Tanzi és a Massachusettsi Általános Kórházban Robert Moir azonban feltette a kérdést, hogy ennek az anyagnak aktív köze van a betegséghez, vagy csak hulladék – számolt be róla a New Scientist.

Sikerült kimutatniuk, hogy ezek a plakkok a védelem részét képezhetik, felfogva a támadó kórokozókkal. Moir és Tanzi csapata megállapította, hogy a béta-amiloid antimikrobiális vegyületként működhet, és részét képezheti az immunrendszernek.

Annak ellenőrzésére, hogy a béta-amiloid véd-e bennünket az agyba bejutó mikrobáktól, a kutatók baktériumokat fecskendeztek egerek agyába. A kísérleti állatok a fertőzésre válaszul olyan plakkokat tenyésztettek ki, amilyeneket az embereknél megfigyeltek.

„Ha megnézzük a plakkokat, mindegyikben csak egyetlen fajta baktériumot találunk. Egyetlen baktérium képes egy éjszaka alatt kiváltani egy egész plakk képződését” – mondta Tanzi.

A Southampton University tudósai megállapították, hogy ha csökkentik az agyszövet gyulladását, azzal elejét vehetik az Alzheimer-kór további fejlődésének. Ez a felismerés pedig új gyógyítási utakat nyithat, s teheti sokkal jobbá számos idős ember életét. Részletek!

Ez azt sugallja, hogy a fertőzések lehetnek a plakkok kialakulásának kiváltói. Ezek a ragacsos csomók csapdába ejtik és megölik a baktériumokat, vírusokat vagy egyéb kórokozókat, de ha nem törlődnek elég gyorsan, akkor a jelenlétük gyulladásokhoz vezethet, és segíthetik egy másik fehérje, az úgynevezett tau megjelenését, amely elpusztítja az idegsejteket, és segíti az Alzheimer-kór progresszióját.

A mikroba-hipotézist egyre több kutató fogadja el, s az elmélet a bostoni kutatások révén most újabb támogatást kapott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az agyszövet gyulladásának csökkentésével elejét vehetik az Alzheimer-kór kifejlődésének

„Ha fertőző ágensek idézik elő a plakkok kialakulását, akkor a vakcinák leküzdhetik őket. Ki lehet dolgozni védőoltást a kórokozók ellen, és ezzel potenciálisan megakadályozható a probléma az élet későbbi szakaszára” – mondja Moir.

„Ha sok mikroba érintett, akkor a szervezet ellenük való immunizálására nehéz lesz. De ha a egyes gyakorisága kórokozók gyakorisága igen magas, az lehetőséget ad a betegség elleni fellépésre" – véli Jacobus Jansen of Maastrichti Egyetem kutatója.

Forrás: newscientist.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.