Az aranyér kezeléséhez nem elég a jól megválasztott kenőcs vagy kúp - az egész életmódunkat érdemes megváltoztatni ahhoz, hogy gyorsabban gyógyuljon a kellemetlen betegség (és lehetőleg ne is térjen vissza).
megfelelő bioritmus kialakítása, amelynek része a reggeli székletürítés. Ne "tartogassuk" a székletet és ne töltsünk túl sok időt a vécében (például ne olvassunk).
Az aranyeresre kínos csapdák egész sora leselkedik a nap során, amelyeket azonban könnyűszerrel elkerülhet, ha tudja, mire figyeljen oda. Egy gondosan felépített napi rituálé segítségével nem lesz nagyobb problémánk sem a munkahelyen, sem otthon.
A durva vécépapírokat cseréljük le puhábbra vagy éppen nedves törlőkendőre. A durva vécépapír ugyanis úgy hat az érzékeny területen, mint a smirgli, vagyis az egyébként is irritált végbél-környéket csak még jobban kidörzsölheti. Ne dörzsöljük az érzékeny területet, mozdulataink legyenek lágyak, óvatosak. A legjobb természetesen az, ha minden székelés után tiszta vízzel és hipoallergén, illat- és színezékanyag-mentes szappannal megmossuk az altestet, sajnos azonban erre nem mindig van lehetőség. Viseljünk pamutból készült, jó nedvszívó és jól szellőző alsóneműt, és kerüljük a túlságosan szoros nadrágokat, harisnyákat. Ezek ugyanis csak még jobban meggátolják a megfelelő véráramlást!
Mozogjunk - és a beleinket is bírjuk mozgásra
A rendszeres testmozgás pozitív hatásairól rengeteg könyv, tanulmány és újságcikk született már - az aranyérre is kedvező hatásai vannak, főleg azért, mert a testmozgás segít megelőzni a székrekedést . A székrekedés (illetve ahogy erőlködve kívánunk megszabadulni a széklettől) nagyon komoly rizikófaktora lehet az aranyeres panaszoknak. Különösen azok iktassanak be életükbe rendszeres sportot, akik tartósan ülő vagy álló munkát végeznek, esetleg túlsúlyosak. A mozgás emellett a vérkeringést is felpezsdíti, amire a visszerek - vagyis az aranyeres csomók - elkerülése érdekében szükség van. Soha ne álljunk vagy üljünk egy helyben hosszú ideig, mert ilyenkor nő a végbél környéki vénákban a vérnyomás, mely a panaszok kiújulásához vezethet.
Bélrenyheségről beszélünk, ha a belek mozgása lelassul, ami a rostszegény táplálkozásra , illetve az elhízásra vezethető vissza. Az is gondot okozhat, ha a székelési ingert újra és újra elnyomjuk, mert nem vagyunk mosdóközelben. Annak kevesebb ilyen panasza van, akit gyermekkorában mindig azonos időben biliztettek, lehetőleg olyan időpontban, amely felnőttkorban sem zavarja a napirendet (reggel vagy este).
Ügyeljünk a helyes táplálkozásra
Az emésztési problémákért főleg a helytelen táplálkozás a felelős. Fogyasszunk rostban gazdag, friss zöldségeket és gyümölcsöket, teljes kiőrlésű pékárukat, ezzel párhuzamosan pedig csökkentsük a zsír- és cukorbevitelt. Az elegendő folyadék is nagyon fontos, hiszen ez fellazíthatja a székletet. Legyünk tisztában azzal, milyen étrend-kiegészítők, ételek vagy gyógyszerek járulhatnak hozzá a székrekedéshez - érdemes tudni például, hogy a hashajtók túlzásba vitt használata is a normális székelési ritmus felborulásához és a későbbi székrekedés kialakulásához vezet, ezért aztán bánjunk csínján ezekkel.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.