A rostokban gazdag étrenddel, megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással az aranyérbetegség kialakulása megelőzhető, a betegség enyhébb formái hatásosan kezelhetők. A székrekedés az egyik leggyakoribb aranyeres tünet, könnyen elejét vehetjük rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztással, napi 1,5-2 liter folyadékbevitellel.
A rostok szerepe a táplálkozásban
A zöldségek, gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonák aktívabbá teszik a bélműködést, így a széklet kisebb erőfeszítéssel üríthető. Ez segít megelőzni az aranyerek kialakulását, ugyanakkor a már meglévő panaszok sem romlanak tovább.
Az élelmiszerek vízben oldódó és vízben oldhatatlan rostokat tartalmaznak. Például a rizsben, burgonyában található vízben oldódó rostok, megakadályozzák az étel túl gyors emésztését, ezzel biztosítja a tápanyagok felvételét. Megkötik a folyadékot, amely gél állagúvá válik, ez biztosítja a megfelelően formázott székletet. A vízben oldhatatlan rostok (például: diófélék, lenmag, zab) pedig növeli a széklet térfogatát és megkönnyítik a beleken való áthaladását.
Az aranyeres panaszok elkerülhetők, ha eleget iszunk
A folyadék alapvető fontosságú a rendszeres székletürítés fenntartásához, a vastagbél egészségének megőrzéséhez. A rostok a székletben tartják a vizet, ezáltal lágyítják azt. Ha nincs elég víz a szervezetében, a széklet megkeményedik, és nehezen halad tovább a bélrendszerben. A víz lényegében segíti a vastagbél kiürülését, és a székletet távozását a szervezetből. Ezért a nap folyamán folyamatosan gondoskodni kell a megfelelő hidratáltságáról. Az ajánlott 1,5-2 liter folyadék húsz százalékát az élelmiszerekből fedezi a szervezet. A fennmaradó mennyiséget érdemes víz, ásványvíz, tea, gyümölcslé formájában elfogyasztani, de a túlzásba nem vitt koffein tartalmú italok, kávé is jó hatással lehetnek az emésztésre.
Az egészséges élelmiszereken túl a rendszerességnek is kiemelt szerepe van az aranyérdiétában. Napi többszöri, könnyű, rostdús étkezés mellett optimális esetben naponta legalább egyszer, könnyen üríthető széklet alakul ki.