A tojáshéj színe mögött elsősorban a genetika áll, bár néhány környezeti tényező is szerepet játszik – írja az IFL Science.
Gének, életkor, stressz, táplálkozás
A tudósok hét olyan gént fedeztek fel, amely összefüggésben van a csirketojás színével. Ami a barna és fehér tojásokat illeti, azok színeződését elsősorban a protoporfirin nevű szerves pigment termelése befolyásolja. Általánosságban elmondható, hogy a fehér tojásokban nagyon kevés protoporfirin található, ezzel szemben a barna ebben igencsak bővelkedik.
A különböző csirkefajtákhoz sajátos tojáshéjszínek társíthatók a különböző géneknek köszönhetően. A genetika mellett azonban a tojás színét számos környezeti tényező is alakíthatja, beleértve a tyúk korát, stressz-szintjét, betegségeit és táplálkozását. A stressz, az öregség és a betegség is eredményezheti a tojások kisebb pigmentáltságát, bár a fehér tojások nem feltétlenül jelentik azt, hogy a tyúk "boldogtalan" vagy beteg volt. Hasonlóképpen, a héj színe nem befolyásolja kifejezetten a tojás ízét.
A kék tojások némi kivételt képeznek a fent említett genetikai szabályok alól. Csak néhány fajta – köztük a chilei Araucana, valamint a kínai Dongxiang és Lushi csirke – tojik kék tojást, és mindez az oocyan nevű génnek köszönhető. Figyelemre méltó módon a gén kifejeződése egy történelmi fertőzés eredménye, amelyet az EAV-HP retrovírus okozott. Ez végül beépült a csirkék genomjába, majd generációkon keresztül öröklődött. A fertőzés valószínűleg több száz évvel ezelőtt történt, és éles szemű gazdák vették észre, akik szelektíven tenyésztették a csirkéket, hogy a fenotípus megmaradjon. A vírus mostanra teljesen ártalmatlan, és a kék tojásokat (ha megfelelően főzik) teljesen biztonságos fogyasztani.