Az elfogyasztott ételek és italok gázt termelhetnek az emésztőrendszerben, illetve a gyors evés közben lenyelt levegőnek vagy a szénsavas italok buborékjainak is távoznia kell valahogy - ilyenkor böfögünk. A természetes okok mellett azonban akár betegség is állhat a gyakori böfögés hátterében.
Reflux
Gyakori böfögést okozhat például a reflux, amikor a gyomortartalom egy része visszakerül a nyelőcsőbe. Ilyenkor általában savas folyadék is kíséri, ami maró érzést, gyomorégést válthat ki. Enyhébb esetekben alkalmanként savlekötőt vehetünk be, a komolyabb reflux kezeléséhez azonban már életmódváltásra van szükség. Ilyenkor fontos, hogy megváltoztassuk az étkezési szokásainkat, és lemondjunk a koffeinről, az alkoholról, valamint a zsíros, fűszeres, csípős és savas ételekről.
Gyomorfekély
A gyomorfekélyek is okozhatnak gyakori böfögést. A fekélyt leggyakrabban egy Helicobactor pylori nevű baktérium okozza, és a betegség minden esetben orvosi kezelést igényel. Nem szabad elmulasztani a szakember felkeresését, mert kezeletlen fekély esetén komoly egészségügyi következményekkel is számolnunk kell.
Gyomorrontás vagy emésztési zavar
Gyomorrontás vagy emésztési zavar (diszpepszia) hatására is érezhetünk gyakori ingert a böfögésre. Ilyenkor mellé általában fájdalom vagy diszkomfortérzet is jelentkezik a has felső részén, hányingerrel, émelygéssel kísérve.
Irritábilis bél szindróma
Az irritábilis bél szindróma (IBS) sok esetben diagnosztizálatlan marad, pedig az emberek több mint 10 százalékát érinti. A betegség okozhat hasi görcsöket, puffadást, hasmenést és székrekedést, de a fokozott böfögés is a gyakori jelei közé tartozik. Mivel a tünetei meglehetősen általánosak, nem könnyű megállapítani, ha valaki ettől a problémától szenved, ezért érdemes minden tartósan fennálló emésztőrendszeri panasszal orvoshoz fordulni.
Gyomorhurut
A gasztritisz - vagy más néven gyomorhurut - is egy olyan betegség, ami gyakori böfögést okozhat. Ilyenkor a gyomornyálkahártya irritációja lép fel, és égő fájdalom, gyomorégés vagy emésztési zavarok is jelentkezhetnek kísérő tünetként. Jellemző még a fokozott nyomás vagy telítettség érzése a felső hasi szakaszon, de hányás is előfordulhat.
Forrás: care2.com