A húgyhólyag leggyakoribb betegségei

A testünk csodálatos, intelligens rendszer. Minden egyes szervünknek megvan a maga szerepe, és ha minden jól megy, összehangoltan működnek. Bár nagyon is meghatározzák az életünket, néha meglepően keveset tudunk róluk. Ahhoz, hogy jól tudjunk bánni velük, nem árt, ha kicsit közelebbről megismerjük őket.

A húgyhólyag viszonylag kicsi, aszalt szilva nagyságú üreges szerv, ám többszörösére képes tágulni, amikor megtelik vizelettel. A kismedencében helyezkedik el, férfiaknál a végbél, nőknél a végbél és a méh előtt. Amikor tele van a hólyag, a méh teljesen "ráfekszik" a húgyhólyag hátsó felszínére, és gyakorlatilag vízszintes helyzetbe kerül. Redőzött nyálkahártyája és izmos fala révén rugalmasan alkalmazkodik a térfogatváltozáshoz, így akár nagyobb mennyiségű vizeletet is tud tárolni.

Vizeletürítés közben a húgyhólyag izomzata összehúzódik
Vizeletürítés közben a húgyhólyag izomzata összehúzódik

"Én vagyok a kiválasztórendszer tartálya"

A vese által kiválasztott vizelet a húgyvezetékeken keresztül a húgyhólyagba jut, és itt is marad egészen addig, amíg el nem éri a 300-350 ml térfogatot. Ekkor a hólyag már annyira kitágul, hogy elkezdjük érezni a vizelési ingert. Ez az aprócska szerv nem hagy cserben minket akkor sem, ha nincs a közelben toalett: akár 400-500 ml vizelet tárolására is képes, de ekkor már tényleg nem tudunk másra gondolni, mint hogy könnyítsünk magunkon.

A gerincvelőben van az a szabályozóközpont, amely az akaratlagos vizeletürítést irányítja. Amikor gyűlik a vizelet a húgyhólyagban, akkor elernyed és megnyúlik az izomzata. Miután elért egy bizonyos határt, bekapcsol a vizelési inger. Amikor úgy döntünk, hogy kiürítjük a hólyagot, a kis tartály izomzata összehúzódik, és a benne lévő vizelet magától, a hasizmok rásegítése nélkül kiürül a húgycsövön keresztül. Ez naponta nagyjából 3-6 alkalommal történik meg - a gyakoriság függ a külső hőmérséklettől, a fizikai aktivitástól, a folyadékfogyasztástól és az izzadás mértékétől. Kevesen tudják, de a nők húgyhólyagja jobban tágul, ezért ők ritkábban vizelnek, mint a férfiak.

"Mi történik, ha megbetegszem?"

A húgyhólyag leggyakoribb betegsége a hólyaggyulladás vagy más néven hólyaghurut (cystitis). Főleg a nőket veszélyezteti: kutatások szerint 15 százalékuk életében legalább egyszer elkapja a betegséget. Ennek főleg anatómiai okai vannak. A nők húgycsöve ugyanis rövid, így könnyebben feljutnak rajta keresztül a hólyagba a különböző fertőzések. Ilyenkor a hólyag nyálkahártyája begyullad, és gyakori, fájdalmas, olykor véres vizelést és alhasi fájdalmakat okoz. Bár általában az ilyen panaszokat felfázásként emlegetjük, koránt sem csak ez állhat a hólyaghurut hátterében. Gyakran hüvelyi fertőzések feljutása okozza a tüneteket. Szexuális aktus során különösen könnyen feljuthatnak a kórokozók, ezért az orvosok ajánlják, hogy együttlét után ürítsük ki a hólyagunkat - ezzel megelőzhető a baj.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hólyaghurutnak nemcsak akut, hanem krónikus változata is létezik . Van, akinél évente 3-4-szer is előjön a betegség, és a gyakori kiújulás krónikus gyulladást okoz. Akut esetben általában néhány nap antibiotikumos kezelés vagy egy kis gyógyteakúra segíteni szokott, de a krónikus gyulladást már jóval nehezebb kezelni. Ma már immunrendszer-erősítőket is bevetnek a betegség ellen, amelyek a védekező mechanizmusok erősítése révén győzik le a hólyagba jutott baktériumokat.

A vizelettartási zavarok szintén főleg a nőket érintik. Ahogy idősödünk, a hólyag-és a hüvelyfal fokozatosan süllyed, a húgycső záróizmai pedig gyengülnek. Előrehaladott stádiumban műtéttel jól lehet korrigálni az elváltozást. A műtét során az elülső hüvelyfalat megemelik, ezáltal a húgycső is magasabb pozícióba kerül, így visszaáll a hólyagnyak eredeti anatómiai helyzete.

Míg a hólyaggyulladás és az inkontinencia elsősorban a nők betegsége, addig a hólyagrák főleg a férfiakat érinti: náluk háromszor gyakrabban fordul elő az elváltozás. Már fiatal korban, a harmincas vagy akár a húszas években is jelentkezhet. Elsődleges tünete a véres vizelet. Hasi ultrahanggal, majd hólyagtükrözéssel tudják felállítani a diagnózist.

A hólyagráknak két fő típusa van: a hólyag falának felszínét érintő és az izomzatba beszűrődő daganat. Előbbit húgycsövön keresztül történő műtéttel viszonylag könnyen ki lehet vágni, utóbbinál viszont általában vénás kemoterápiára is szükség van, és bizonyos esetekben az egész hólyagot el kell távolítani.

"Hogyan vigyázz rám?"

Hogyan használhatjuk fel a galagonyát? Részletek itt.

A hólyaggyulladást néhány óvintézkedéssel meg lehet előzni, például fokozottan oda kell figyelni az intim higiéniára: mellőzni a tamponhasználatot, kerülni az antibakteriális szappanokat és tusfürdőket, és az esetleges hüvelyi fertőzéseket gyorsan kikezelni. A gyógyteák is sokat segíthetnek akkor, ha már kialakult a gyulladás: napi 4-5 csésze cickafarkfű, medveszőlő, galagonya, macskagyökér, zsurló, orvosi ziliz vagy fehérbabhéjtea gyorsan enyhítheti a tüneteket. Emellett sok tiszta vizet is érdemes inni mindig, mert a bevitt folyadék átmossa a húgyhólyagot, ezzel is gátolva a kórokozók elszaporodását.

A vizelettartási problémák korai stádiumban intimtornával vagy hüvelygolyókkal való tornáztatással megszüntethetők. A hólyagrák megelőzésének pedig a legjobb módja a dohányzásmentes élet, dohányosok körében ugyanis jóval gyakoribb a betegség.

A cikk a Nők Lapja Egészség novemberi számában jelent meg.

A cikk a Nők Lapja Egészség novemberi számában jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra