Kóros szájszárazság
A nyál több funkciót is ellát: nemcsak nedvesen tartja, hanem folyamatosan tisztítja is a szájüreget. Megakadályozza, hogy elhalt hámsejtek rakódjanak le az ínyünkön és a nyelvünkön, valamint semlegesíti a foglepedék által termelt savakat. Amikor azonban szájüregünkben nincs elegendő nyál ahhoz, hogy képes legyen azt nedvesen tartani, akkor kóros szájszárazságról beszélhetünk.
Ha az állapot hosszú távon fennáll, kisebesedhetnek az ajkak, a szájzug és a szájüreg belső felszíne, illetve begyulladhat a fogíny, szájfekélyek, gombás fertőzések, fájdalmas hólyagok (afták) jelentkezhetnek, kellemetlen lehelet, étvágytalanság, valamint fokozott fogszuvasodás alakulhat ki. Mindez már nemcsak folyamatos diszkomfortérzéssel jár együtt, hanem a beszédet és az étkezést is megnehezítheti.
Lehetséges okok
A kóros szájszárazságnak számos oka lehet: az egyik például az elégtelen folyadékbevitel, de okozhatja az is, ha valaki éjjel tátott szájjal alszik. Előfordulhat azonban gyógyszerek vagy kezelések mellékhatásaként, fogászati beavatkozásokat követően, fogszabályzó vagy protézis viselésekor, de különböző betegségek, illetve vitaminhiány tünete is lehet.
A krónikus szájszárazság a cukorbetegség egyik első tüneteként szokott jelentkezni. Magas vércukorszint esetén a betegek jellemzően nagy mennyiségű vizeletet ürítenek, hiába fogyasztanak azonban több folyadékot, mégis állandó szomjúsággal küzdenek. Gyakori, hogy éppen az emiatt kialakuló erőteljes szájszárazság tereli a gyanút a cukorbetegségre.
Egyes autoimmun betegségek szintén krónikus szájszárazsággal járhatnak, ilyen például a minden századik embert érintő Sjögren szindróma. A betegség során olyan antitestek termelődnek, amelyek megtámadják a nyálmirigyeket is. Az állandósult fájdalmas gyulladás következtében a nyálmirigy sejtjei fokozatos pusztulásnak indulnak, ami az íz- és a szaglásérzékelés csökkenése mellett a nyáltermelésre is hatással van.
A hormonális változásokhoz - pl. menopauzához - társuló szájszárazság csakúgy, mint az időskori szájszárazság kifejezetten gyakorinak mondható. Utóbbinak egyik oka az életkorral csökkenő szomjúságérzet, amely miatt fokozódik a kiszáradás veszélye. Ráadásul idősebb korban az emberek általában több gyógyszert fogyasztanak, melyek közül több is okozhat mellékhatásként szájszárazságot.
Szájszárazság kezelése
A szájszárazságot sok esetben az elégtelen mennyiségű folyadékfogyasztás okozza, ilyen esetekben megfelelő folyadékbevitellel korrigálható a probléma. Citromos vízzel is fokozhatjuk a nyáltermelődést, de csak akkor fogyasszuk, ha szánkban nem alakultak ki gyulladásos sebek vagy fekélyek, ezeket ugyanis fájdalmasan irritálhatja, marhatja a citromos víz.
Sokat segíthet az is, ha elsősorban az orrunkon keresztül lélegezünk , és gondoskodunk arról, hogy otthonunkban és munkahelyünkön megfelelő legyen a páratartalom. Kerüljük a koffein- és alkoholfogyasztást, a csípős, illetve a túlságosan sós ételeket, valamint a dohányzást. A lágy és hideg ételek - például a fagylalt -, valamint a rendszeres rágózás és a savanyú cukorkák szopogatása viszont jó hatással lehet a nyáltermelődésre.
Fontos, hogy rendszeresen fogat mossunk és ügyeljünk a megfelelő szájhigiénére. Segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket is: például a vörös szil, az izlandi moha, illetve az aloe vera csökkentheti a szájszárazsággal járó kellemetlen tüneteket, ahogyan az olíva-, a szezám- vagy a kókuszolajjal végzett öblögetés is.
Szájöblítő oldatok
Szájszárazság ellen elérhetőek különböző, speciálisan erre a célra kifejlesztett gyógyászati segédeszközök is, például műnyálak, különböző összetételű szájvizek. A műnyálak, azaz nyálpótló készítmények mesterségesen előállított nyálpótló folyadékok, melyek tulajdonságaikban megfelelnek a természetes nyálnak.
A műnyálakon kívül hidratáló szájvizek is forgalomban vannak. A bennük található enzimek pótolják a nyálat és segítenek megakadályozni a kiszáradt szájban a káros baktériumok elszaporodását, így a kellemetlen szájszag kialakulásának lehetőségét is csökkentik. Fontos, hogy az ilyenkor alkalmazott szájvíz alkoholt vagy mentolt ne tartalmazzon, mert ezek felmarhatják a kiszáradt nyálkahártyát, ami kedvezne a felülfertőződésnek. A speciális összetételű, ection tartalmú szájöblítő természetes hidratálást és sejtvédelmet biztosít. Rendszeres használata hidratálja és nedvesen tartja a nyálkahártyát, csökkenti a szájszárazság okozta panaszokat.